Warszawa puchnie od biur

Popyt na powierzchnie w stolicy okazał się w zeszłym roku rekordowy.

Publikacja: 24.01.2019 11:44

Warszawa puchnie od biur

Foto: materiały prasowe

Na największym rynku biurowym w Polsce – Warszawie – popyt w ubiegłym roku był rekordowy – wynika z analiz JLL. Wynajęto 860 tys. mkw. powierzchni, z czego 240 tys. mkw. w centrum, 220 tys. na Mokotowie i 162 tys. w tzw. Centralnym Obszarze Biznesu.

Do największych transakcji należały: odnowienie umowy  i powiększenie powierzchni przez Deloitte w Q22 (22 tys. mkw.), wynajęcie biur przez Komisję Nadzoru Finansowego w Pięknej 2.0 (15 tys. mkw.) czy przednajem przez WeWork całego mniejszego budynku kompleksu Mennica Legacy (14 tys. mkw.). Poziom pustostanów sięgnął na koniec 2018 r. 8,7 proc., a w strefach centralnych 5,4 proc.

Deweloperzy oddali w zeszłym roku 230 tys. mkw. biur, co oznacza ze całkowite zasoby wzrosły do 5,5 mln mkw. Wśród największych ukończonych inwestycji były biura tworzące wielofunkcyjny kompleks Koneser (21 tys. mkw.), Proximo II (20 tys.) i Equator IV (19 tys.). W budowie jest 720 tys. mkw. powierzchni. Roboty są prowadzone przede wszystkim w centralnym obszarze biznesu i centrum. Najemcy biją się o najlepsze lokalizacje, na koniec roku wynajęcie budynków ukończonych w 2018 r. wzrosło do 85 proc., wiele z wciąż budowanych obiektów ma już bardzo wysokie obłożenie.

Dużym zainteresowaniem cieszą się powierzchnie coworkingowe, operatorzy wynajęli 112 tys. mkw. Za 52 proc. tego popytu odpowiada dwóch graczy: WeWork i IWG.

W szeroko rozumianym centrum stolicy czynsze w najlepszych biurowcach wynoszą 17- 23,5 euro za mkw. miesięcznie, w pozostałych strefach 11- 15 euro.

- To wyjątkowy moment dla warszawskiego rynku biurowego. Rekordowy popyt, bardzo wysoka absorpcja nowej powierzchni i dynamiczny rozwój operatorów elastycznych przestrzeni do pracy wskazują nie tylko na wyjątkową atrakcyjność Warszawy i jego rosnącą dojrzałość, ale co ważne – stale zwiększającą się różnorodność sektora i wciąż duży potencjał do dalszego rozwoju rynku – mówi cytowana w komunikacie Anna Młyniec, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych i reprezentacji najemcy w JLL.

Nieruchomości
Niemiecki PRS na celowniku inwestorów. Jest problem
Nieruchomości
Popyt na mieszkania wystrzelił z dnia na dzień
Nieruchomości
Projekt ustawy o REIT-ach w tym roku? Trwają wstępne prace
Nieruchomości
Popyt na mieszkania jest, ale ograniczany przez wysokie ceny i niepewność
Nieruchomości
Ceny mieszkań na rynku wtórnym. Bardzo drogie centra miast
Nieruchomości
REIT-y będą w stanie rozruszać giełdę? Komentują eksperci i sama zainteresowana.