Już bilion dolarów na norweskim funduszu

Wartość zasobów norweskiego państwowego funduszu majątkowego po raz pierwszy przekroczyła poziom 1 bln USD. Stało się tak w wyniku wzrostów na rynkach kapitałowych, a także osłabienia kursu amerykańskiego dolara.

Publikacja: 19.09.2017 17:14

Już bilion dolarów na norweskim funduszu

Foto: Bloomberg

Fundusz osiągnął wartość 1 bln USD o 2 w nocy w Oslo – poinformował w oficjalnym komunikacie Norges Bank Investment Management.

- Nie sądzę, by ktokolwiek spodziewał się, że kiedykolwiek fundusz będzie dysponował bilionem dolarów, gdy w maju 1996 r. dokonano pierwszego transferu z przychodów z ropy naftowej - wyznał Ingve Slyngstat, prezes funduszu. – Osiągnięcie biliona dolarów to kamień milowy, a wzrost wartości rynkowej funduszu jest oszałamiający – dodał.

Ale tak olbrzymia wartość funduszu nie do końca jest dobrą wiadomością dla zarządzających nim. Wyzwaniem staje się znalezienie rynków odpowiednio dużych, by taki kolos mógł na nich inwestować. Jednocześnie norwescy politycy zdają sobie sprawę, że trudno oprzeć się pokusie przejęcia największej na świecie państwowej skarbonki, a z kolei uzależnienie od petrodolarów groziłoby przegrzaniem gospodarki wytwarzającej 400 mld USD produktu krajowego brutto.

Prezes Slyngstad jest zdania, że bezowocne byłoby wchodzenie w nowe rodzaje aktywów, takie jak infrastruktura, bo byłoby to kosztowne i jednocześnie niewiele znaczące dla ogólnego zwrotu z inwestycji. Ostatnio fundusz ograniczył zakres inwestowania w obligacje do zaledwie trzech walut – dolara, euro i funta – z dotychczasowych 23. Fundusz nie widzi też sensu w większym różnicowaniu inwestycji w świecie, w którym ceny i stopy przybliżają się do siebie.

Fundusz zatrudnia zaledwie około 550 pracowników w biurach na całym świecie – Oslo, Nowy Jork, Londyn, Szanghaj, Singapur. Koszty zarządu w minionym kwartale spadły do równowartości 0,02 proc. aktywów z 0,07 proc. przed pięciu laty.

Koszty udało się ograniczyć mimo, że fundusz rozwinął działalność na rynku nieruchomości. Na koniec czerwca miał w nich ulokowane 26 mld USD i inwestował w najdroższych lokalizacjach – na Times Square, Polach Elizejskich czy londyńskiej Regent Street.

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28