Strategia dla rynku może być gotowa w październiku

Pierwszy dzień konferencji Izby Domów Maklerskich poświęconej rynkowi kapitałowemu za nami. Zdominowała go dyskusja na temat strategii dla rynku.

Aktualizacja: 10.03.2018 20:20 Publikacja: 10.03.2018 18:25

Temat strategii jest poruszany na imprezie IDM co roku, jednak obecnie zagadnienie ma szczególny charakter. Wiadomo, że w Ministerstwie Finansów prace nad strategią już jakiś czas temu ruszyły, więc obecnie głównym pytaniem jest to, kiedy możliwe jest ich ukończenie i co w strategii powinno się znaleźć. Co do tego, że trzeba wzmocnić rolę rynku kapitałowego, nikt nie ma wątpliwości. Wątek ten przewijał się w wypowiedziach przedstawicieli administracji państwowej, infrastruktury rynku i jego uczestników.

Potrzebny dopływ kapitału

– W Polsce dominuje finansowanie bankowe, a innowacje wymagają innego finansowania. Rynek kapitałowy powinien w tym procesie stanowić istotną rolę – mówił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, wskazywał, że w myśleniu o strategii powinniśmy wyjść także poza ramy lokalne. – Widać potencjał, aby nasz kraj był centrum finansowym regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy, żeby Polska kojarzyła się z przyjaznym miejscem do inwestycji. Warunkiem potrzebnym do budowy centrum finansowego jest wzmocnienie polskiego rynku kapitałowego pod względem finansowania na każdym etapie rozwoju firm. Potrzebny jest stały dopływ kapitału na rynek. Potrzeba w Polsce silnej bazy inwestorów i temu służy m.in. program pracowniczych planów kapitałowych – przekonywał Borys.

O tym, że trzeba wzmocnić rynek kapitałowy, mówił też Marek Dietl, prezes GPW. – W ostatnich latach zaobserwowano, że w krajach rozwiniętych jest problem z produktywnością. Wciąż wyższe nakłady, jakie ponosimy, nie przynoszą wzrostu produktywności. Może w tym pomóc rynek kapitałowy oraz inwestycje w nowe technologie – stwierdził Dietl.

Prace do października

Kiedy w końcu powstanie strategia rynku kapitałowego? Brian Taylor z firmy BTA Consulting, która wspiera jej tworzenie, mówił, że ambicją jest, aby prace skończyć do końca października.

– Mamy dobry klimat. Jeśli teraz nie uda nam się ze strategią, to nigdy nam się nie uda – mówił Michał Stępniewski, wiceprezes KDPW.

– Staramy polepszyć się klimat wokół giełdy. Potencjał rynku kapitałowego, w oparciu o wskaźniki roku ubiegłego, na pewno jest. Po kilku latach dużego regresu stopniowo pod względem wyników i zainteresowania inwestorów giełdą jest coraz lepiej – przekonywał Witold Słowik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Co w strategii?

Co może zawierać strategia? Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich, po raz kolejny zaapelował o zniesienie tzw. podatku Belki. – Z jednej strony społeczeństwo nie korzysta ze wzrostu gospodarczego i zwyżki cen akcji, z drugiej – nie wspiera rozwoju firm – stwierdził. Grzegorz Zieliński, dyrektor w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, czyli instytucji, która również uczestniczy w pracach nad strategią, zaznaczył z kolei, że rynek kapitałowy musi stać się konkurencją dla banków. – Strategia ma wskazać drogi uatrakcyjnienia rynku. Ona jest ważna nie tylko dla samego rynku, ale także administracji państwowej. Ma być punktem odniesienia dla przyszłych decyzji decydentów. Mam nadzieję, że strategia rynku kapitałowego zostanie utworzona w tym roku – mówił.

W podobnym tonie wypowiadał się Marcin Obroniecki, zastępca dyrektora w MF. – Strategia rynku kapitałowego ma wytyczać cele rządu. Chodzi o to, by nie patrzeć tylko na poszczególne fragmenty rynku. Chodzi o kompleksowe spojrzenie i zadanie pytań o konkurencyjność, o to, jak widzimy rynek za 20 lat. Chodzi o wytyczenie ścieżki rozwoju, która będzie wykraczać poza codzienne zadania – wskazywał.

Marcin Pachucki, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, wskazywał, że nacisk trzeba położyć także na budowanie zaufania i poprawienie rzeczy, które faktycznie można poprawić.

[email protected]

[email protected]

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28