Gospodarka - Świat

The Daily Telegraph: Zmiany klimatu nie tak groźne, jak prognozowano

Zmiany klimatu stanowią mniejsze bezpośrednie zagrożenie dla Ziemi, niż dotychczas przewidywano, gdyż uczeni wcześniejsze modelowanie uznali za błędne.
Foto: Fotolia

Badania brytyjskich uczonych ujawniły, że świat jest zatruwany i ocieplany wolniej, niż prognozowano przed 10 laty, co daje poszczególnym krajom więcej czasu na ograniczenie produkcji węgla. Niespodziewana rewolucja w przystępnej energii odnawialnej też przyczyniła się do opracowania bardziej pozytywnej prognozy.

Eksperci obecnie uważają, że są dwie szanse na trzy utrzymania globalnej temperatury na poziomie do 1,5 stopnia Celsjusza wyższym niż w erze preindustrialnej, co jest ostatecznym celem paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 r. Uczeni potępili też nadmierną reakcję na wycofanie się USA z paryskiego porozumienia, wyrażając opinię, iż jest mało prawdopodobne, by zrobiło to znaczącą różnicę.

Według modeli zastosowanych do opracowania paryskiego porozumienia średnia globalna temperatura powinna być o 1,3 stopnia wyższa niż w połowie XIX w., a tymczasem z najnowszych obserwacji wynika, że jest wyższa o 0,9–1 stopnia. Ta rozbieżność oznacza, że kraje mogą emitować dwutlenek węgla na obecnym poziomie jeszcze przez 20 lat. JB

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz