W Chinach powstanie nowa giełda

Chiny stworzą nową giełdę papierów wartościowych w Pekinie. Będzie to już trzeci parkiet w Państwie Środka. Ruch ten ma zachęcić do IPO małe i średnie spółki.

Publikacja: 03.09.2021 09:47

W Chinach powstanie nowa giełda

Foto: Bloomberg

Prezydent Xi Jinping ogłosił plany na Międzynarodowych Targach Handlu Usługami mówiąc, że chce stworzyć miejsce dla zorientowanych na usługi i innowacyjnych przedsiębiorstw. Nie powiedział jednak, kiedy planowane jest uruchomienie parkietu. Chińska Komisja Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC) opublikowała oświadczenie krótko po przemówienie Xi Jinpinga, w którym stwierdziła, że ??jej kierownictwo jest podekscytowane tą perspektywą.

„Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą robić wielkie rzeczy" - stwierdziła CSRC.

Chiny mają już dwie giełdy, ale znajdują się one w Szanghaju i Shenzen, z dala od Pekinu. Giełda Papierów Wartościowych w Szanghaju, która powstała w 1990 r., skupia głównie spółki o dużej kapitalizacji, w tym przedsiębiorstwa państwowe, banki i firmy energetyczne. Giełda Papierów Wartościowych w Shenzhen ma większy odsetek firm technologicznych oraz małych i średnich firm.

CSRC poinformowało, że system notowań na giełdzie będzie podobny do rynku STAR w Szanghaju, który jest postrzegany jako chińska odpowiedź na amerykański rynek Nasdaq.

To także drugi raz, kiedy Xi Jinping osobiście ogłosił inicjatywę giełdową. W 2018 r., gdy szalała wojna handlowa między USA a Chinami, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Szanghaju prezydent Chin poinformował o utworzeniu rynku STAR. Od tego czasu na tym parkiecie zadebiutowało ponad 300 firm technologicznych, których łączna kapitalizacja wynosi ponad 4,7 bln juanów (728 mld USD).

Plany utworzenia nowego parkietu pojawiają się w czasie, gdy chińskie spółki giełdowe znajdują się pod coraz większa kontrolą regulacyjną. Wraz z ogromną ilością nowych regulacji nałożonych na firmy, chińskie władze nasiliły również nadzór nad spółkami notowanymi na giełdzie w USA. Stworzenie kolejnego parkietu w Państwie Środka może zachęcić firmy do IPO na rodzimym rynku.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?