Polska wysoko w ocenie Fintechów

Association for Financial Markets in Europe (AFME) opublikowało swój raport na temat europejskich rynków kapitałowych.

Publikacja: 10.11.2020 13:40

Polska wysoko w ocenie Fintechów

Foto: Adobestock

Oto podstawowe spostrzeżenia trzeciej edycji raportu:

• Bezprecedensowy poziom finansowania z rynków kapitałowych wspierał przedsiębiorstwa w pierwszej połowie 2020 r.;

• Emisja obligacji wzrosła, a wzrost obligacji społecznych umacniał wiodącą pozycję Europy w dziedzinie ESG;

• Jednak niewymiarowy rynek akcji oznacza, że ??MŚP nadal polegają na kredytach bankowych, co ogranicza ich możliwości rozwoju;

• Wolumeny sekurytyzacji nadal spadały, ograniczając zdolność banków do zwiększania akcji kredytowej;

• Unia potrzebowała bardziej niż kiedykolwiek rynków kapitałowych, aby wspierać długoterminowe ożywienie.

Raport zawiera również analizę i porównanie wyników rynków kapitałowych w Polsce w zakresie kluczowych wskaźników wydajności, takich jak dostęp do finansowania, oszczędności, zadłużenie oraz inwestycje w fintech i zrównoważone finansowanie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 r. Pokazane jest również miejsce Polski wśród 27 krajów Umii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Kluczowe ustalenia dla Polski są następujące:

• Polska znajduje się w pierwszej dziesiątce krajów Fintech

• Polska nie odnotowała żadnej trwałej emisji w okresie od stycznia do czerwca 2020 r., w wyniku czego nastąpiło gwałtowne pogorszenie wartości wskaźnika zrównoważonego finansowania w pierwszej połowie 2020 r. w porównaniu do 2019 r., kiedy znajdowała się w pierwszej dziesiątce.

Podstawowe wskaźniki:

• Market Finance Indicator - Wskaźnik finansowania rynku: mierzy zdolność przedsiębiorstw do pozyskiwania środków na rynkach publicznych. W tym roku Polska jest na 20 miejscu. To wyżej niż w roku 2019, kiedy byliśmy na miejscu 22. Ale w 2018 roku zajęliśmy miejsce 15.

• Household Market Investment Indicator- Inwestycje na rynku gospodarstw domowych. Pokazuje dostępność oszczędności inwestorów detalicznych w celu wsparcia finansowania na rynku kapitałowym. Tu notujemy ciągły spadek: 2018 - miejsce 21, 2019 - 22, 2020 - miejsce 25.

• Loan Transfer Indicator - Zdolność przekształcenia pożyczek bankowych w instrumenty rynków kapitałowych (sekurytyzacja, listy zastawne i transakcje pożyczkowe). Tragedia: z 18 mieisca w 2018 spadliśmy na 24 w ubiegłym i na ostatnie w UE w tym roku.

• FinTech Indicator - ocenia, w jakim stopniu kraje są w stanie zastosować odpowiedni ekosystem FinTech. Tu znaleźliśmy się na 6. miejscu w Unii, z 9 w ub.r.

• Sustainable Finance Indicator - wskaźnik pokazujący zrównoważenie rynku obligacji. Kolejna tragedia: 13.mieisce w 2018, 9. w 2019 i ostatnie w tym roku.

• Intra-European Integration Indicator - wskaźnik integracji z rynkami kapitałowymi w Europie. To sytuacja Polski powróciła do stany z 2018 roku - 24 miejsce z 27 w roku ubiegłym.

• Global Integration Indicator - wskaźnik integracji z rynkami kapitałowymi na świecie. Tu jest nieźle: 16 miejsce po 20 w poprzednich latach.

Średnia ocena Polski niestety z roku na rok spada, choć powoli: 18 miejsce w 2018 roku, 19 w ubiegłym, 20 w tym roku.

Gospodarka krajowa
Niepokojąca stagnacja w inwestycjach
Gospodarka krajowa
Ekonomiści obniżają prognozy PKB
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna niższa od prognoz. GUS podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Słaba koniunktura w przemyśle i budownictwie nie zatrzymała płac
Gospodarka krajowa
Długa lista korzyści z członkostwa w UE. Pieniądze to nie wszystko
Gospodarka krajowa
Firmy najbardziej boją się kosztów