GUS: PKB Polski w I kwartale 2021. Firmy nie czekały na ożywienie

Inwestycje w polskiej gospodarce wzrosły w I kwartale o 1,3 proc. rok do roku, choć ekonomiści powszechnie szacowali, że doszło do ich kolejnego załamania. Dzięki temu spadek szeroko rozumianej aktywności ekonomicznej był płytszy niż można było oczekiwać.

Publikacja: 31.05.2021 11:08

GUS: PKB Polski w I kwartale 2021. Firmy nie czekały na ożywienie

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Jak podał w poniedziałek GUS, produkt krajowy brutto Polski, główna miara aktywności w gospodarce, zmalała w I kwartale o 0,9 proc. rok do roku, po spadku o 2,7 proc. w IV kwartale. W połowie maja GUS wstępnie szacował, że spadek PKB wyniósł 1,2 proc. Zrewidowane dane są zbliżone do przeciętnych szacunków ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet", które wskazywały na spadek PKB w I kwartale br. o 1 proc. rok do roku.

W praktyce już w I kwartale br., pomimo trzeciej fali epidemii COVID-19 i związanych z tym ograniczeń aktywności ekonomicznej, w polskiej gospodarce rozpoczęło się ożywienie. Świadectwem tego ożywienia jest to, że PKB oczyszczony z wpływu czynników sezonowych wzrósł o 1,1 proc. w stosunku do IV kwartału 2020 r. (wstępnie GUS wskazywał na zwyżkę o 0,9 proc.).

Do wzrostu aktywności w gospodarce już na początku br. w dużej mierze przyczyniło się odbicie inwestycji. W porównaniu do poprzedniego kwartału nakłady brutto na środki trwałe wzrosły (po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych) aż o 18,2 proc., po spadku o 2,4 proc. w IV kwartale. Dzięki temu nakłady te były o 1,3 proc. większe niż rok wcześniej, podczas gdy ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacowali, że inwestycje zmalały o 7,9 proc. rok do roku, po spadku o 15,4 proc. w poprzednim kwartale.

Po tych danych ekonomiści z mBanku podwyższyli swoją prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 5,7 proc., z 3,7 proc. wcześniej. Jak bowiem zauważyli, tylko odbicia inwestycji brakowało do pełnego ożywienia.

Niespodziankę, choć nie tak dużą, sprawili też konsumenci. Wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych zwiększyły się w I kwartale o 1 proc. w stosunku do IV kwartału (dane oczyszczone z wpływu czynników sezonowych) i o 0,2 proc. w ujęciu rok do roku (dane nieoczyszczone). Ankietowani przez „Parkiet" ekonomiści przeciętnie szacowali, że konsumpcja zmalała o -0,1 proc. rok do roku.

Czynnikiem, który uniemożliwił wzrost PKB w ujęciu rok do roku już w I kwartale, okazał się import, którego wartość wzrosła o 10 proc. rok do roku, po zwyżce o 8,2 proc. kwartał wcześniej. Eksport zwiększył się o 5,7 proc. rok do roku, po zwyżce o 7,6 proc. w poprzednich trzech miesiącach. W rezultacie wyniki handlu zagranicznego odjęły od rocznego tempa wzrostu gospodarczego aż 1,9 pkt proc., podczas gdy w IV kwartale dodały 0,1 pkt proc.

Gospodarka krajowa
Niepokojąca stagnacja w inwestycjach
Gospodarka krajowa
Ekonomiści obniżają prognozy PKB
Gospodarka krajowa
Sprzedaż detaliczna niższa od prognoz. GUS podał nowe dane
Gospodarka krajowa
Słaba koniunktura w przemyśle i budownictwie nie zatrzymała płac
Gospodarka krajowa
Długa lista korzyści z członkostwa w UE. Pieniądze to nie wszystko
Gospodarka krajowa
Firmy najbardziej boją się kosztów