Powstało Aegon TFI

Aegon TFI jest już oficjalnie zarejestrowaną spółką. W jego zarządzie zasiadają Monika Woźniak-Wołek (prezes), od marca tego roku dyrektor rozwoju biznesu w Aegon Polska, i Tomasz Majewski, w Aegonie dopiero od sierpnia, wcześniej w Amundi. Tym samym potwierdziły się informacje „Parkietu" odnośnie do planów ubezpieczyciela.

Publikacja: 14.09.2017 06:02

Ludmiła Falak-Cyniak, prezes Aegon PTE

Ludmiła Falak-Cyniak, prezes Aegon PTE

Foto: Archiwum

 

 

– Pracujemy nad wnioskiem licencyjnym do Komisji Nadzoru Finansowego. Liczymy, że uda się go złożyć w ciągu najbliższych tygodni – mówi Marcin Pawelec, rzecznik Aegona.

Aegon to jedno z trzech PTE – obok Generali i Pocztyliona – niepowiązanych kapitałowo z żadnym TFI. To o tyle istotne, że rządowe plany likwidacji OFE zakładają przekształcenie ich w fundusze inwestycyjne opakowane w IKZE (zawierające 75 proc. aktywów obecnych OFE, pozostałe 25 proc. ma trafić do Funduszu Rezerwy Demograficznej) i zamianę PTE zarządzających funduszami emerytalnymi w TFI.

– Chcemy rozszerzyć ofertę inwestycyjną Aegon i dlatego podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kolejnej spółki – zapewnia Pawelec, jednak bez ujawniania szczegółów odnośnie do oferty produktowej nowego podmiotu. Można się jedynie domyślać, że skoro Aegon nie czeka na „ustawowe" przekształcenie PTE w TFI i zdecydował się na standardowy proces licencyjny przed Komisją Nadzoru Finansowego, nie zamierza się ograniczyć jedynie do produktów emerytalnych.

Zresztą ubezpieczyciel wzmocnił ostatnio zespół pod tym właśnie kątem – w czerwcu prezesem Aegon PTE została Ludmiła Falak-Cyniak. Michał Biedzki, przewodniczący rady nadzorczej Aegon PTE, zapowiedział wówczas, że jednym z celów jego instytucji, „związanych z długoterminowym rozwojem działalności Aegona w Polsce oraz zapowiadanymi zmianami w systemie emerytalnym, jest rozszerzenie oferty związanej z budowaniem oszczędności".

Ludmiła Falak-Cyniak od 2005 r. pełni funkcje dyrektora inwestycyjnego lub członka zarządu odpowiedzialnego za inwestycje kolejno w KBC TFI, Skarbcu TFI i Amundi Polska TFI. Można więc powiedzieć, że jej specjalnością jest układanie procesu zarządzania funduszami inwestycyjnymi, których do tej pory Aegon nie oferował.

Ostatnio w branży zarządzania funduszami zjawiskiem równie częstym, co zakładanie nowych firm jest łączenie już istniejących. Bank PKO BP chce połączyć swoje TFI z KBC TFI, Altus kupił BPH TFI, a Noble Funds TFI połączyło się z Open Finance TFI. Tymczasem licencję od KNF dostały w tym roku trzy spółki – PGE TFI (m.in. również w celach emerytalnych), Raiffeisen TFI i Baltic Capital TFI. jam

Fundusze inwestycyjne
Bardzo blisko przesilenia na rynku obligacji skarbowych
Fundusze inwestycyjne
Zryw kupujących złoto nie potrwał długo
Fundusze inwestycyjne
Fundusze na dużych zakupach
Fundusze inwestycyjne
Debiut funduszu nieruchomości
Fundusze inwestycyjne
Fundusz globalnych nieruchomości od dziś na GPW
Fundusze inwestycyjne
Była moda na zagranicę, będzie moda na Polskę