Zryw kupujących złoto nie potrwał długo

Fundusze surowców już od blisko dwóch lat miesiąc w miesiąc obsługują głównie umorzenia. Nie zmienił tego nawet marzec, kiedy zyskiwały zarówno surowce energetyczne, jak i metale szlachetne. Te drugie przeprowadziły jeszcze większy rajd w kwietniu, ale ostatnie dni to już czas wyraźnej realizacji zysków. Fundusze metali szlachetnych w okresie ostatnich czterech tygodni są najsilniejszymi produktami, ale w tym tygodniu ich wyceny się obniżą.

Publikacja: 24.04.2024 06:00

Zryw kupujących złoto nie potrwał długo

Foto: Adobestock

– W ostatnich tygodniach rynek obawiał się nasilenia konfliktu na Bliskim Wschodzie, co skutkowało zwiększonymi zakupami złota. Obecnie wygląda na to, że konflikt na linii Iran–Izrael nie będzie się już zaostrzał, a przynajmniej taką narrację przyjęli uczestnicy rynku – tłumaczy Konrad Ogrodowicz, zarządzający Superfund TFI.

Podobnie oczy na Bliski Wschód kieruje Rafał Grzeszczyk, zarządzający Uniqi TFI. – Wysoka zmienność złota wynika z napięć geopolitycznych na rynku globalnym. Kluczowa tutaj jest konfrontacja pomiędzy Izraelem a Iranem oraz ryzyko rozlania się konfliktu Izraela z Palestyńczykami mieszkającymi w Strefie Gazy na cały region. Wyższe ryzyko polityczne zawsze przekłada się na zwyżki złota – podkreśla Grzeszczyk. Zarządzający Uniqi TFI przypomina też, że początek roku przyniósł zimny prysznic tym, którzy oczekiwali szybkich obniżek stóp procentowych w USA. – Lepsze dane z gospodarki amerykańskiej, takie jak sprzedaż detaliczna czy wysoka dynamika wynagrodzeń w połączeniu z wyższymi od oczekiwań odczytami inflacji, są sygnałem, że na obniżki stóp rynek będzie musiał poczekać dłużej, niż wcześniej zakładał. Najlepszym otoczeniem dla złota jest wysoka inflacja przy niskich stopach procentowych – przypomina Grzeszczyk. Jak dodaje, atrakcyjność złota maleje w środowisku wysokich rentowności obligacji.

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Fundusze inwestycyjne
Hossa w Hongkongu. Chińskie akcje znów rozbudzają wyobraźnię
Fundusze inwestycyjne
Przypływ niosący spółki wzrostowe trafił na falochron
Fundusze inwestycyjne
Bardzo blisko przesilenia na rynku obligacji skarbowych
Fundusze inwestycyjne
Fundusze na dużych zakupach
Fundusze inwestycyjne
Debiut funduszu nieruchomości
Fundusze inwestycyjne
Fundusz globalnych nieruchomości od dziś na GPW