Członkowie KSF, dotyczącego nadzoru makroostrożnościowego (KSF-M), przedyskutowali źródła ryzyka w polskim systemie finansowym i jego otoczeniu, wskazane w cyklicznej ankiecie przeprowadzonej wśród instytucji reprezentowanych w KSF. Jako główne źródło ryzyka wskazano trudną sytuację finansową niektórych instytucji kredytowych oraz możliwy efekt zarażania pozostałych uczestników systemu.

Ważnym źródłem ryzyka pozostaje w dalszym ciągu portfel walutowych kredytów mieszkaniowych, głównie z uwagi na ryzyko prawne związane z niektórymi umowami o te kredyty. W ocenie KSF ewentualny wpływ tego ryzyka może być rozłożony w czasie. Komitet będzie monitorował sytuację w tym zakresie, która zależy przede wszystkim od ukształtowania się linii orzeczniczej krajowych sądów. Sprawa dotyczy hipotek walutowych, głównie frankowych. Klienci je spłacający mogą ruszyć do sądów, jeśli okaże się, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (zaplanowano jego publikację na 3 października) będzie dla nich korzystny. To może przełożyć się na kosztowne dla banków orzeczenia wydawane przez polskie sądy. Analitycy i same banki szacowały ten koszt dla sektora na 60-90 mld zł. Realnie będzie on prawdopodobnie znacznie mniejszy, rzędu 20-30 mld zł. To jednak uzależnione będzie od linii orzeczniczej i skłonności klientów do batalii sądowych (na razie była bardzo niewielka, jest ok. 20 tys. spraw a wszystkich umów frankowych blisko 460 tys.).

W ocenie KSF-M, obecnie nie ma oznak nadmiernego wzrostu kredytów mieszkaniowych (w 2018 r. sprzedaż urosła o 20 proc. pod względem wartości, w tym zwiększa się o 13 proc.). Zwłaszcza biorąc pod uwagę wzrost PKB i wynagrodzeń w gospodarce. Wysoka aktywność na rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz wzrost średniej wartości kredytu wskazują jednak na potrzebę zachowania przez banki ostrożności przy ocenie zdolności kredytowej klientów wnioskujących o kredyty mieszkaniowe, w szczególności w celach inwestycyjnych – ocenił KSF.

Na posiedzeniu komitetu omówiono też wnioski z analizy ubezpieczeń kredytów mieszkaniowych i oceniono, że ubezpieczenia takich kredytów nie tworzą ryzyka przenoszenia się problemów pomiędzy sektorem bankowym i ubezpieczeniowym. W opinii członków komitetu, ryzyko dla krajowego systemu finansowego - związane z zagrożeniem terminowego dostosowania stawek WIBOR do wymogów rozporządzenia BMR - zmalało. Mając na uwadze obecne zaawansowanie prac oceniono, że ryzyko dla krajowego systemu finansowego związane z zagrożeniem terminowego dostosowania stawek WIBOR do wymogów rozporządzenia BMR1 zmalało z uwagi na uzgodnienie w UE przedłużenia terminu na wspomniane dostosowanie oraz zintensyfikowanie przygotowań przez spółkę GPW Benchmark.