#WykresDnia: Powrót liry

Jeszcze w listopadzie była to najgorsza waluta świata względem dolara w 2020 roku (-30,2 proc); obecnie jest to już "tylko" trzecia najgorsza waluta: -19 proc.

Publikacja: 30.12.2020 09:25

#WykresDnia: Powrót liry

Foto: Bloomberg

pbs.twimg.com

Kurs liry do dolara spada poniżej wartości godziwej 7,50. Powodują to dwie rzeczy: nowy zespół ds. polityki gospodarczej Turcji i „ściana pieniędzy" na rynki wschodzące, napędzana przez szczepionki i nadzieja na globalne ożywienie w 2021 r. Zdaniem analityków dużo jest miejsca na dalsze odbicie w lirze.

pbs.twimg.com

Turecka lira wzrosła we wtorek o 1 proc. w stosunku do dolara, osiągając najwyższy poziom od początku września, wzmocniony przez umowę handlową z Wielką Brytanią i dalsze zyski, ponieważ bank centralny podniósł w zeszłym tygodniu główną stopę procentową. Wielka Brytania i Turcja podpisały we wtorek umowę o wolnym handlu (FTA), a waluty rynków wschodzących były wspierane nadzieją, że Senat zatwierdzi pakiet stymulacyjny USA o wartości 2,3 bln USD. Lurs liry wyniósł 7,3700 w stosunku do amerykańskiej waluty ze względu na święta na koniec roku, wciąż o 19 proc. słabiej niż pod koniec ubiegłego roku. W miniony czwartek bank centralny podniósł tygodniową stopę repo do 17 proc. z 15 proc.

„Umowa o wolnym handlu jest pozytywna dla handlu po brexicie. Po podjęciu kroków przez bank centralny oczekuje się, że napływ zagraniczny wzrośnie, co jest korzystne dla liry "- powiedział Reuterowi jeden z traderów. Według nich lira została również wzmocniona w tym tygodniu przez zakupy instytucjonalne przed terminem płatności podatku.

Bank centralny starał się schłodzić dwucyfrową inflację i wzmocnić swoją wiarygodność pod rządami nowego gubernatora Naci Agbala, który przejął stery w szokującej zmianie przywództwa, w której prezydent Tayyip Erdogan zapowiedział nową, przyjazną rynkowi erę gospodarczą. Odkąd Erdogan mianował Agbala 6 listopada, lira wzrosła o prawie 16 proc.

Analitycy stwierdzili, że nacisk na walkę z inflacją i stabilnością finansową przez nowy zespół gospodarczy Turcji zwiększył zainteresowanie aktywami w tureckiej lirze. Cüneyt Paksoy, ekonomista i analityk finansowy w Anadolu Agency (AA), powiedział, że kroki zaostrzenia i uproszczenia podjęte przez CBRT, a także kroki normalizacyjne podjęte przez Agencję Regulacji i Nadzoru Bankowego (BDDK), nadały lirze tureckiej dodatkowy rozmach. „Bank centralny podwyższył (referencyjną) stopę procentową do 17 proc. w kolejnych krokach, a premię za ryzyko kraju (CDS) cofnięto z 550-600 punktów bazowych do 300-350" – dodał.

Paksoy powiedział, że skup walut obcych przez bank centralny w celach rezerwowych może ograniczyć margines spadków. „O ile Stany Zjednoczone nie nałożą ostrych sankcji na Turcję, nie oczekuje się nowych podwyżek". Dodał, że o ile nie wystąpi globalna presja dolaryzacyjna związana ze wzrostem indeksu dolara i napływ zagraniczny będzie kontynuowany, nawet jeśli nie nastąpi gwałtowny proces odwrócenia dolaryzacji popytu krajowego, nie oczekuje się nowych wzrostów.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty