Szczegóły mają znaczenie dla funduszy ETF

Przy inwestowaniu pasywnym warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą ostatecznie wpłynąć na stopę zwrotu – mówi Mateusz Mucha, zarządzający BETA ETF.

Publikacja: 30.08.2023 18:51

Gościem Parkiet TV był Mateusz Mucha, zarządzający BETA ETF.

Gościem Parkiet TV był Mateusz Mucha, zarządzający BETA ETF.

Foto: parkiet.tv

Na rynkach światowych mamy całą masę indeksów giełdowych i wciąż powstają nowe. Jaki jest w tym sens? To szansa czy jednak dodatkowa trudność wyboru dla inwestorów?

Zgadzam się, że z perspektywy inwestora indywidualnego dodawanie kolejnych indeksów niekoniecznie dodaje sensownych narzędzi inwestycyjnych. Inżynieria finansowa nie oszczędziła obszaru indeksów. O istotności indeksów giełdowych decydują natomiast pieniądze. Uważam, że inwestorzy indywidualni doskonale wiedzą, jakie są najistotniejsze indeksy, gdzie są największe pieniądze.

Inwestowanie w indeksy to często po prostu inwestowanie w fundusze ETF, które mają odzwierciedlać zachowanie konkretnych indeksów. Czy między takimi funduszami ETF a indeksami można postawić znak równości?

Inwestorzy trochę tak na to patrzą. Diabeł jednak tkwi w szczegółach. ETF to inwestycyjne urealnienie indeksów. Aspektów do analizy jest jednak kilka. Wystarczy spojrzeć chociażby na indeks S&P 500. ETF-ów, które mają go naśladować, jest sporo, ale robią to one w różny sposób. Część może wypłacać dywidendy, część nie, mogą mieć zabezpieczenie walutowe bądź też nie. Replikacja może być fizyczna lub syntetyczna. Tych czynników jest więc trochę, i to może wpływać na to, jak ETF podąża za indeksem. Szczegóły mają więc znaczenie.

Czytaj więcej

Niepewność rynkową też można dobrze wykorzystać

ETF-y kojarzą się przecież z łatwym i tanim produktem.

To prawda, natomiast faktycznie mnogość wyboru konkretnego funduszu ETF może być problemem.

Jeśli chodzi o kwestie związane z tym, co inwestor może kontrolować, to na pewno są to koszty. Warto więc przeanalizować opłaty za zarządzanie i pozostałe koszty funduszu. Do tego dochodzą koszty związane z prowizją maklerską, spready, koszty podatkowe. Warto je przeanalizować, bo na różnych kontach maklerskich może to różnie wyglądać, a to są te aspekty, nad którymi możemy mieć kontrolę. Zwróciłbym także uwagę na aspekty stricte związane z samym funduszem ETF, czyli chociażby model replikacji. Dochodzi również aspekt dywidend – czy chcemy je otrzymywać, czy też efektywnie podatkowo reinwestować. W przypadku zagranicznych indeksów na stopę zwrotu wpływa także kurs walutowy, co dobrze widać chociażby na przykładzie funduszy ETF na S&P 500 notowanych na warszawskiej giełdzie.

Parkiet

Investors Day
sWIG80 z najlepszą dywersyfikacją
Investors Day
Zawsze jest dobry czas na fundusze ETF
Investors Day
Jak zabrać się do inwestowania pasywnego i funduszy ETF?
Investors Day
W przypadku IKE i IKZE kluczowa jest systematyczność
Investors Day
Na rynku PPK trzeba dać wędkę również pracodawcom
Investors Day
Inwestycje emerytalne też trzeba doglądać