Przerwany piękny sen na GPW. WIG20 w dół

Podaż uderzyła w drugiej połowie wtorkowej sesji na GPW. Indeks największych spółek stracił 1,3 proc. Przecena mocno dotknęła banki. Po raz kolejny błysnął zaś KGHM.

Publikacja: 09.04.2024 17:20

Przerwany piękny sen na GPW. WIG20 w dół

Foto: Fotorzepa

A było już tak pięknie. Po poniedziałkowych wzrostach, dzięki którym WIG20 po raz pierwszy od dłuższego czasu zamknął notowania powyżej 2500 pkt wydawało się, że nasz rynek wrzuca piąty bieg. Potwierdzać to mogła długa część wtorkowych notowań. Problem jednak w tym, że bykom nie udało się dowieźć zwycięstwa do końca. W trybach tej maszyny pojawił się piasek.

WIG20 co prawda we wtorek nie prezentował się tak mocno, jak w poniedziałek, ale w ciągu dnia zyskiwał około 0,7 proc. dzięki czemu oddalał się od okrągłego poziomu 2500 pkt. Motorem napędowym rynku była przede wszystkim spółka KGHM, która kolejną sesję z rzędu wyraźnie zyskiwała na wartości. Błyszczeliśmy dzięki temu na tle największych europejskich giełd, które traciły na wartości. Piękny sen trwał jednak tylko do czasu...

O ile KGHM w drugiej części dnia dał radę jeszcze przyspieszyć, tak inne spółki, a w szczególności banki, wchodzące w skład WIG20 zaciągnęły hamulec ręczny. Pomogli w tym Amerykanie, którzy dzień na Wall Street zaczęli od spadków. To sprowokowało korektę również na GPW. WIG20 ostatecznie stracił prawie 1,3 proc. Sam branżowy indeks WIG — Banki został przeceniony o aż o 2,7 proc. 

Gwiazdą ostatnich sesji jest wspomniany już KGHM. Tylko we wtorek zyskał on na wartości 8,7 proc. i zamknął notowania powyżej poziomu 140 zł za jedną akcję. W WIG20 błysnęło także JSW, które urosło o 3 proc.

Na rynku surowców druga część dnia przyniosła przecenę ropy naftowej. Taniała ona o ponad 1 proc. Po zdobyciu rekordowych poziomów, zwyżki wyhamowało także złoto. Po południu jego cena była poniżej poziomu 2350 USD za uncję. Na rynku walutowym nadal mocny pozostaje złoty. W środę jednak ważne dane dotyczące inflacji w Stanach Zjednoczonych, które mogą istotnie wpłynąć na nastroje inwestorów.

Czytaj więcej

Kurs złotego. Kolejny udany dzień polskiej waluty
Giełda
Krajowe indeksy w pogoni za rekordami
Giełda
Rynek w oczekiwaniu na wyniki gigantów
Giełda
Udana końcówka handlu
Giełda
Popyt na ryzyko się odradza
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Giełda
Krajowe indeksy szybko opadły z sił
Giełda
Próba wygaszenia korekty (Komentarz tygodniowy)