W tym roku Energa-Operator, spółka ze 100-proc. udziałem Energi, która z kolei kontrolowana jest przez Orlen, zamierza przeznaczyć na inwestycje ponad 2,8 mld zł. Jeśli zrealizuje swoje plany, nakłady zwiększą się o jedną trzecią w stosunku do 2023 r. „Środki te zostaną przeznaczone głównie na przyłączenia nowych odbiorców i nowych źródeł oraz konieczną do tego budowę nowych sieci, a także modernizację i odtworzenie istniejącego majątku, mające na celu poprawę jakości usług i niezbędne ze względu na wzrost zapotrzebowania na moc” - napisała w komunikacie prasowym Energa-Operator.

Spółka informuje, że jej priorytetem jest kontynuacja rozbudowy sieci elektroenergetycznej związanej z lokalnym rozwojem gospodarczym i potrzebami przyłączeniowymi przemysłu, budownictwa mieszkaniowego oraz wzmacnianiem niezawodności zasilania. Chce też zwiększyć potencjał przyłączeniowy dla OZE i na potrzeby elektromobilności. W tym roku Energa-Operator zamierza przyłączyć do swojej sieci około 35 tys. nowych klientów. Planowane jest również przyłączenie kolejnych źródeł wytwórczych, w tym farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

W ubiegłym roku Energa-Operator zainwestowała 2,1 mld zł. Za te pieniądze m.in. wybudowano i zmodernizowano blisko 2,4 tys. km linii wysokiego, średniego i niskiego napięcia oraz prawie 750 km przyłączy. Ponadto do swojej sieci dystrybucyjnej przyłączyła blisko 72 tys. nowych odbiorców oraz odnawialne źródła energii o łącznej mocy prawie 1,4 GW (gigawaty).

Z ostatnich danych wynika, że na koniec września grupa Energa posiadała w biznesie dystrybucji 196 tys. km linii energetycznych i swym zasięgiem obejmowała 75 tys. km.kw., głównie północnej części naszego kraju. Z kolei po trzech kwartałach dostarczyła 16,6 TWh (terawatogodziny) energii elektrycznej.