Prochem znów notuje potężne wzrosty cen akcji, a realizacja atomu postępuje

Trwa karnawał na akcjach spółki inżynieryjnej Prochem. Trzeci dzień z rzędu spółka, która będzie uczestniczyć w przygotowaniach do budowy elektrowni jądrowej, rośnie o kilkanaście procent na warszawskiej giełdzie. Jest finalna umowa o współpracy.

Publikacja: 23.02.2024 16:40

Prochem znów notuje potężne wzrosty cen akcji, a realizacja atomu postępuje

Foto: Adobe Stock

W kończącym się tygodniu mało znana dotychczas spółka Prochem z dnia na dzień stała się gwiazdą warszawskiego parkietu.

Prochem - gwiazda notowań

Jak poinformował 21 lutego jeden z wykonawców pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, firma Bechtel, „w ramach transparentnego i konkurencyjnego procesu (…) do spółek, które podpisały umowy o współpracy przy tym przełomowym projekcie, należą już m.in.: Energoprojekt-Katowice, Summa Linguae i Prochem (...). Prochem zapewni wsparcie w pozyskiwaniu dokumentacji pozwoleniowej”.

Po tej informacji rozpoczął się nagły wzrost wartości spółki. Od środy 21 lutego do piątku 23 lutego wartość tej spółki rosła o ok. 16 proc. W piątek zaraz po otwarciu giełdy było to nawet 40 proc. Inwestorzy wykupowali akcje spółki mimo studzącego ich zapał komunikatu ze strony samej firmy. W ciągu kończącego się tygodnia wartość spółki wzrosła o 51 proc. Obecnie walory spółki kosztują blisko 44 zł za akcję. 

Spółka studziła nastroje...

Prochem doprecyzował informacje medialne, że takowe rozmowy kontraktowe dopiero się toczą. – Prochem prowadzi z Bechtel negocjacje mające na celu sfinalizowanie podpisania umowy ramowej na usługi dotyczące wsparcia Bechtel Polska w pozyskiwaniu dokumentacji pozwoleniowej – informował Prochem.

Władze spółki podkreślały także, że zgodnie z zasadami określonymi w negocjowanej umowie strony będą definiowały zakresy, wynagrodzenie i terminy wykonywania poszczególnych pakietów dokumentacji w miarę przygotowywania przez Bechtel materiałów założeniowych.

– Negocjowana umowa ustala stawki godzinowe, którymi strony będą się posługiwały przy określeniu wynagrodzenia za poszczególne pakiety dokumentacji zlecane w przyszłości Emitentowi do wykonania. W przypadku otrzymania zleceń, Prochem będzie informował o tym fakcie w trybie przewidzianym przez obowiązujące przepisy – dodawała firma.

...ale umowę wreszcie zawarła 

Zarząd spółki pod koniec tygodnia wreszcie podpisał ową umowę 23 lutego 2024 r. Firma informuje o umowie ramowej na usługi dotyczące wsparcia Bechtel Polska w pozyskiwaniu dokumentacji pozwoleniowej.

– Umowa określa warunki współpracy, w szczególności stawki godzinowe, którymi strony będą się posługiwały przy określeniu wynagrodzenia za poszczególne pakiety dokumentacji zlecane w przyszłości Prochemowi do wykonania. Wynagrodzenie oraz termin wykonania usług przez będzie każdorazowo określane w oparciu o zlecony w przyszłości przez Bechtel Polska zakres prac –  informuje ponownie Prochem, wskazując jednocześnie, że w przypadku otrzymania zleceń będzie informował o tym fakcie.

Prochem jako spółka inżynieryjna w swoim portfolio posiada projekty związane z elektromobilnością (projektuje dla koreańskiego Foosunga zakład produkujący żele do akumulatorów litowo-jonowych, współpracuje też z firmą ElectroMobility Poland), ekospalarnię śmieci w Krakowie oraz kilka projektów biopaliwowych i wodorowych.

Atom postępuje

Jednocześnie realizacja projektu jądrowego na Pomorzu postępuje. Polskie Elektrownie Jądrowe, które 22 lutego wymieniły prezesa, poinformowały, że w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino trwa przygotowywanie terenu pod pogłębione badania geologiczne - prace terenowe z tym związane wchodzą w kolejny etap. –  W miejscu, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, realizowane są bardziej szczegółowe badania pod kątem obecności ewentualnych niewybuchów, na przykład z okresu II wojny światowej. Kolejnym etapem będzie karczowanie terenu – informuje PEJ.

W okolicy, gdzie w przyszłości będzie budowana elektrownia jądrowa, trwają prace terenowe, w tym uprzątanie terenu. – Prace te są prowadzone na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Choczewo, z którego przedstawicielami spółka PEJ jest w stałym kontakcie – wyjaśnia spółka.

PEJ zaznacza, że zanim rozpoczną się pogłębione badania geologiczne, teren ten będzie musiał być zbadany do głębokości 6 metrów pod kątem obecności ewentualnych niewybuchów. – Badania te przebiegają pod nadzorem archeologicznym i przyrodniczym. Ponadto w najbliższym czasie na terenie przeznaczonym pod pogłębione badania geologiczne rozpocznie się karczowanie – tłumaczy PEJ.

Możliwe dwuletnie opóźnienie budowy elektrowni

Za badania terenowe, które rozpoczną się wiosną 2024 r., odpowiada partner spółki PEJ - amerykańska firma Bechtel. – Wiedza z zakresu geologii pozyskana na tym etapie posłuży również do wypracowania określonych rozwiązań projektowych w związku z trwającą realizacją umowy na prace inżynieryjne Polskich Elektrowni Jądrowych z konsorcjum firm Westinghouse (dostawca technologii jądrowej – red.) i Bechtel – podkreśla PEJ.

Budowa samej elektrowni powinna rozpocząć się w 2026 r., a zakończyć się ma w 2033 r., choć tu możliwe jest roczne lub dwuletnie opóźnienie. 

Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu