Ropczyce chcą kupić akcje ZM Invest

Warunkiem przeprowadzenia transakcji jest zakończenie sporu korporacyjnego.

Publikacja: 30.09.2016 11:45

Józef Siwiec, prezes Ropczyc

Józef Siwiec, prezes Ropczyc

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski MD Mateusz Dąbrowski

Giełdowy producent wyrobów ogniotrwałych chce zaproponować akcjonariuszom ZM Invest (ma 51,3 proc. akcji Ropczyc) zakup ich papierów. Przedwstępne umowy mają zostać zawarte do 10 października.

Ropczyce uzależniają transakcję od zakończenia konfliktu korporacyjnego, przede wszystkim wycofania pozwów skarżących uchwały zarządu o emisji akcji w ramach kapitału docelowego. Zarząd Ropczyc zadecydował o emisji do 2,99 mln akcji serii E z myślą o ich zamianie na walory ZM Invest.

Spór na dwóch poziomach

Wiosną w ZM Invest doszło do zmiany w składzie rady nadzorczej i zarządu. Latem, pod nowym kierownictwem, ZM Invest zażądał zwołania NWZ Ropczyc w celu zmian w składzie rady nadzorczej i uchylenia uchwały o emisji w ramach kapitału docelowego. Zarząd Ropczyc kwestionuje legalność zmian w ZM Invest, a NWZ z punktami wnioskowanymi przez ZM Invest zwołał na 14 października.

ZM Invest w sierpniu zwołał samodzielnie spotkanie akcjonariuszy Ropczyc, na którym dokonał zmian w radzie nadzorczej i zarządzie. Spółka podnosi, że przede wszystkim nie chce połączenia z Ropczycami.

W efekcie do sądów trafiło kilka pozwów. Obóz Ropczyc chce uchylenia uchwał wiosennego zgromadzenia ZM Invest. Ponadto chce unieważnienia uchwał podjętych przez nieautoryzowane przez spółkę  zgromadzenie Ropczyc w sierpniu - tu sąd wydał zabezpieczenie powództwa w postaci zakazu realizacji uchwał do czasu rozwiązania sporu sądowego, a KRS nie zarejestrował ani nowych członków rady, ani zarządu.

Z kolei obóz ZM Invest chce uchylenia uchwał zarządu Ropczyc o podwyższeniu kapitału – tu sąd odrzucił wniosek o zabezpieczenie powództwa w postaci zakazu realizacji uchwały.

Kwestia porozumienia

Ropczyce podnoszą, że do wiosennych zmian w ZM Invest doszło na podstawie tajnego porozumienia czterech akcjonariuszy. Uzyskując dominację w ZM Invest pośrednio uzyskali oni dominację w Ropczycach, co skutkowało obowiązkiem ogłoszenia wezwania do sprzedaży akcji Ropczyc (względnie zejście do progu 33 proc.). Sprawa została podniesiona w pozwie o uchylenie uchwał wiosennego zgromadzenia ZM Invest, ponadto Ropczyce powiadomiły o sprawie Komisję Nadzoru Finansowego.

Pełnomocnik ZM Invest podtrzymuje, że nie było żadnego porozumienia.

Budownictwo
Mirbud po konferencji: co z przejęciami, emisją i dywidendą?
Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z nowym zarządem
Budownictwo
Mo-Bruk planuje przejęcia i wzrost mocy
Budownictwo
GTC chce większej dywersyfikacji portfela
Budownictwo
GTC chce budować mieszkania na sprzedaż i na wynajem
Budownictwo
Kurs dewelopera ED Invest w górę po wynikach