Soros zarobił na Brexicie, ale nie na funcie

Ze zmagań rynkowych zwycięsko wyszły też fundusze hedgingowe posługujące się komputerami.

Aktualizacja: 28.06.2016 16:01 Publikacja: 28.06.2016 11:12

George Soros, miliarder, który zbił fortunę grając przeciwko funtowi w 1992 roku, przyznał, że tym r

George Soros, miliarder, który zbił fortunę grając przeciwko funtowi w 1992 roku, przyznał, że tym razem zajął długą pozycję na brytyjskiej walucie

Foto: Bloomberg

Z piątkowej zawieruchy spowodowanej przez zaskakującą wygraną zwolenników opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię obronną ręką wyszły fundusze hedgingowe posługujące się algorytmami. Ich konkurenci, gdzie wiodącą rolę odgrywają ludzie woleli ograniczać straty poprzez redukcję ryzyka.

Jeden z funduszy Lynx Asset Management, który wykorzystuje matematyczne modele przy wyborze akcji do kupna bądź sprzedaży, w miniony piątek zarobił 5,1 proc.. Fundusz Discus z grupy Capital Fund Management, zarządzanej z Paryża i mającej 7 miliardów dolarów aktywów zyskał tego samego dnia 4,2 proc., natomiast ze źródeł Bloomberga wynika, iż fundusz Blue Trend z grupy Systematica Investment z 10,2 miliardami dolarów zarządzanej przez Ledę Braga był 1,35 proc. nad kreską.

Z rynków akcji tego dnia wyparowały biliony dolarów. W poniedziałek wskaźniki mierzące poziom stresu spadały mimo dalszej wyprzedaży akcji. - Wchodzimy w okres wyższej zmienności, kiedy ceny akcji będą podatne na nagłe zwroty sytuacji i pojawienie się nowych trendów - twierdzi Nigol Koulajian, założyciel i szef inwestycji w Quest Partners, kwantytatywnym funduszu hedgingowym mający do dyspozycji 650 milionów dolarów. Podkreśla, że lata agresywnej polityki banków centralnych przytłumiły zmienność i to się zmienia, gdyż zwiększa się ryzyko makroekonomiczne oraz polityczne.

AlphaQuest Original Fund z grupy tego nowojorskiego funduszu w piątek zarobił 1,6 proc. a w poniedziałek 3,6 proc, wynika z nieoficjalnych źródeł.

Winton Capital Management, którego założyciel David Harding na kampanię zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej wyłożył 4,6 miliona dolarów, też zarobił.

George Soros, miliarder, który zbił fortunę grając przeciwko funtowi w 1992 roku, przyznał, że tym razem zajął długą pozycję na brytyjskiej walucie. Pieniądze zarobił na innych inwestycjach, które miały przynieść zyski na spadających rynkach.

Soros zyskał reputację jako inwestor realizujący strategię makro polegającą na zarabianiu na wydarzeniach ekonomicznych i trendach na różnych rynkach- od walut po surowce. Wśród takich funduszy, które zarobiły na brytyjskim referendum znalazł się Graticule Asset Management, zarządzany przez Adama Levinsona.

Przed decyzją Brytyjczyków fundusze macro miały niski poziom ryzyka, wynika z sondażu przeprowadzonego przez firmę badawczą Drobny Global Advisors. Po głosowaniu mogły zarobić w granicach 0,5-2,5 proc. szacuje Philippe Ferreira, szef analiz w Lyxor Asset Management.

Flagowy fundusz hedgingowy zarządzany przez Crispina Odeya, zwolennika Brexitu w piątek zarobił ponad 15 proc. Przed podjęciem decyzji Odey przeprowadził prywatny sondaż nastrojów, z którego wynikało, że głosy w referendum rozłożą się bardziej równomiernie niż oczekiwały rynki finansowe.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?