USA: Inflacja trochę bliżej poziomu docelowego

Czerwiec był piątym z rzędu miesiącem, w którym wzrosły koszty utrzymania w Stanach Zjednoczonych, co pomaga skierować inflację w stronę poziomu docelowego wyznaczonego przez bank centralny.

Publikacja: 18.07.2015 06:00

Indeks cen konsumpcyjnych wzrósł w minionym miesiącu o 0,3 proc., po 0,4 proc. w maju – poinformował Departament Pracy w piątkowym raporcie. Mediana prognoz ekonomistów też wskazywała na taki wzrost inflacji. Natomiast w minionych 12 miesiącach koszty utrzymania wzrosły po raz pierwszy w tym roku.

W ciągu roku ceny konsumpcyjne wzrosły o 0,1 proc. i w czerwcu była to pierwsza zwyżka tego wskaźnika od grudnia.

Indeks tak zwanej inflacji bazowej, nieuwzględniający cen żywności i paliw, wzrósł w czerwcu o 0,2 proc. po 0,1 proc w maju. Indeks ten wzrósł o 1,8 proc. w porównaniu z czerwcem minionego roku, po wzroście o 1,7 proc. w maju. Do docelowego pułapu Fedu na poziomie 2 proc. zostało więc już niewiele, ale prawdopodobnie nie uda się go osiągnąć w tym, a być może również w przyszłym roku ze względu na słabe tempo wzrostu globalnej gospodarki i mocny kurs dolara.

O prawie dwóch trzecich wzrostu inflacji bazowej zdecydowały wyższe stawki za wynajem lokali mieszkalnych. Wzrosły one najbardziej od prawie dwóch lat i ta tendencja zapewne utrzyma się, bo coraz więcej Amerykanów woli mieszkać w wynajmowanych apartamentach niż we własnych domach.

To powoduje ożywienie na rynku budownictwa mieszkaniowego. Liczba rozpoczętych w czerwcu budów wzrosła o 9,8 proc., osiągając roczny poziom 1,17 mln, w porównaniu z 1,07 mln w maju. Rozpoczętych budów domów wielorodzinnych była o 29,4 proc. więcej.

Pozwoleń na budowę zarówno domów, jak i budynków wielorodzinnych wydano w czerwcu o 7,4 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Ich roczna stopa wzrosła do 1,34 mln i była najwyższa od lipca 2007 r. Te dane uzasadniają optymizm branży budowlanej, w której wskaźnik nastrojów jest najwyższy od listopada 2005 r.

Gospodarka światowa
Strefa euro wróciła do wzrostów. Powiew optymizmu
Gospodarka światowa
USA. Vibecesja, czyli gdy dane rozmijają się z nastrojami zwykłych ludzi
Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami