Komentarz surowcowy DM BOŚ

ROPA NAFTOWA Istotny spadek produkcji ropy naftowej w Libii.

Publikacja: 20.06.2018 10:31

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Dorota Sierakowska analityk, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przynosi zmienne nastroje inwestorów. Po gwałtownych spadkach w piątek, cena tego surowca ustabilizowała się, a nawet delikatnie wzrosła. Jak dotychczas, ceny ropy naftowej WTI w bieżącym tygodniu oscylują przez większość czasu w okolicach 64,00-65,50 USD za baryłkę.

Zwyżkom notowań ropy naftowej w ostatnich dniach sprzyjają kłopoty sektora naftowego w Libii. Ataki na tamtejsze porty Es Sider i Ras Lanuf sprawiły, że produkcja ropy w tym kraju zmniejszyła się w ostatnich dniach o aż 400 tysięcy baryłek dziennie. Problemy w Libii na ogół odbijają się jednak na cenach ropy naftowej tylko krótkoterminowo: przerwy w wydobyciu oraz eksporcie surowca nie są w tym kraju rzadkością, co doprowadziło m.in. do wyłączenia Libii z konieczności uczestniczenia w porozumieniu naftowym OPEC.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Tymczasem przedstawiciele państw zrzeszonych w kartelu przygotowują się do spotkania w Wiedniu, zaplanowanego na 22-23 czerwca, w którym uczestniczyć będą także niektórzy producenci spoza OPEC, w tym Rosja. Mają na nim zapaść decyzje dotyczące przyszłości porozumienia naftowego, a dokładniej – podwyższenia limitów produkcji ropy naftowej przez kraje sygnujące porozumienie. Według doniesień nieoficjalnych źródeł cytowanych przez agencję Reuters, zdania w tej sprawie są podzielone, a Arabia Saudyjska, będąca głównym zwolennikiem zmian limitów, ma problem z uzyskaniem poparcia wśród innych państw OPEC. Wśród przeciwników zwiększania produkcji jest m.in. Irak, którego minister podkreśla, że rynek ropy naftowej nie jest jeszcze w fazie stabilizacji, a wzrost wydobycia pociągnie za sobą spadek cen surowca.

Z pewnością zniżka cen ropy w ostatnich tygodniach była efektem oczekiwanych zmian w porozumieniu naftowym, więc paradoksalnie, samo podniesienie limitów może nie mieć już większego wpływu na notowania ropy. Niemniej, gdyby do podniesienia limitów produkcji nie doszło – co wydaje się mało prawdopodobnym scenariuszem – to ceny ropy miałyby powód do odreagowania wzrostowego.

BAWEŁNA

Gwałtowna przecena bawełny na skutek obaw o relacje handlowe USA i Chin.

Notowania bawełny przez wiele ostatnich miesięcy rosły, przekraczając pod koniec maja poziom 90 centów za funt w przypadku kontraktów amerykańskich. Notowania tego surowca radziły sobie dobrze ze względu na duży popyt oraz niedostateczną podaż dobrej jakości bawełny na globalnym rynku.

Niemniej, w ostatnich dniach cena bawełny w USA zanotowała gwałtowną zniżkę, która sprowadziła notowania do okolic 83-84 centów za funt. Główną przyczyną tak dynamicznych spadków były obawy o zaostrzenie konfliktu handlowego na linii USA-Chiny. Oba kraje są istotne na globalnym rynku bawełny: Stany Zjednoczone są największym eksporterem tego surowca, natomiast Chiny – jego największym konsumentem na świecie.

Notowania bawełny w USA – dane dzienne

Notowania bawełny w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Korekta ceny złota. Kiedy koniec?
Surowce
Cena złota na szczycie. Czy może być drożej?
Surowce
Co dalej z cenami kakao?
Surowce
Złota zagadka