Mark Mobius: kryzys walutowy nie tylko w Turcji

Znany inwestor Mark Mobius uważa, że Turcja może nie być jedynym krajem borykającym się z kryzysem walutowym, biorąc pod uwagę perspektywę wyższych stóp procentowych w USA.

Publikacja: 24.11.2021 11:19

Mark Mobius: kryzys walutowy nie tylko w Turcji

Foto: Bloomberg

Mobius uważa, że ostra deprecjacja tureckiej waluty może rozprzestrzenić się na inne kraje.

- Z wyższymi stopami procentowymi w USA, wszystkie inne kraje, które mają zadłużenie w dolarach, ucierpią - powiedział w rozmowie z CNBC założyciel firmy inwestycyjnej Mobius Capital Partners.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie trwa paniczna deprecjacja tureckiej waluty. We wtorek popołudniu kurs dochodził do 13,3 liry za 1 USD. W ten sposób inwestorzy reagowali na wypowiedzi prezydenta Turcji Recepa Erdogana, który powiedział że jego kraj nie potrzebuje silnej liry, a za priorytet uznał wyższy eksport, inwestycje oraz kreację miejsc pracy. Słaba waluta Turcji ma pomóc w osiągnięciu tego celu. Dziś lira umacnia się wobec dolara o ponad 2 proc., do 12,57 liry.

Mobius nie sprecyzował, które kraje są podatne na kryzys walutowy, jednak dodał, że dobrą wiadomością jest to, że od czasu kryzysu finansowego w Azji w 1997 r. wiele krajów z rynków wschodzących zaciągało coraz więcej długów w swoich lokalnych walutach.

Mobius powiedział, że spółki o wysokich zyskach i dobrych marżach nadal dobrze sobie radziłyby w środowisku rosnących stóp procentowych, dodając, że Indie i Tajwan są jego dwoma preferowanymi rynkami.

Z kolei bank inwestycyjny Nomura w opublikowanej niedawno analizie wskazał, że ??cztery rynki wschodzące najbardziej narażone na kryzys walutowy to Egipt, Rumunia, Turcja i Sri Lanka.

„Patrząc w przyszłość, perspektywa normalizacji polityki pieniężnej przez Fed oraz pogłębiające się spowolnienie gospodarcze w Chinach nie są szczególnie dobrą kombinacją dla rynków wschodzących" – stwierdzili analitycy Nomury.

Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?
Gospodarka światowa
Nastroje w niemieckim biznesie nadal się poprawiają