Instalacje słoneczne będą coraz bardziej opłacalne

Pomimo trwającej pandemii z miesiąca na miesiąc moc działających w Polsce instalacji fotowoltaicznych (PV) rośnie. Eksperci BOŚ przewidują dalszy rozwój tej branży.

Publikacja: 02.10.2020 05:10

Instalacje słoneczne będą coraz bardziej opłacalne

Foto: Adobestock

– Sprawność paneli wykorzystujących promienie słoneczne do produkcji prądu systematycznie rośnie. Coraz wydajniejsza technologia, w połączeniu z dążeniem świata do redukcji zanieczyszczeń, m.in. tych pochodzących z produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych, będzie przekładała się na dalszy wzrost popularności fotowoltaiki, również w Polsce – ocenia Anna Żyła, ekspertka Banku Ochrony Środowiska.

Rozwój pomimo pandemii

Eksperci spodziewają się, że w kolejnych latach koszty związane z wyposażeniem domu w panele fotowoltaiczne będą nadal stopniowo malały. Z najnowszej analizy BOŚ wynika, że tego rodzaju inwestycje są opłacalne już teraz. Mimo że obecnie nawet niewielka instalacja (3 kW) to konieczność wydania co najmniej kilkunastu tysięcy złotych. Analiza wskazuje, że dziś z każdego kilowata PV można uzyskać rocznie oszczędności w wysokości ok. 500 zł, co sprawia, że poniesione nakłady mogą się zwrócić w ciągu kilku lat. Żywotność sprzętu wynosi natomiast około 25 lat.

– Pozyskiwanie energii z instalacji fotowoltaicznych staje się coraz bardziej opłacalne. Dostrzegają to zarówno małe i średnie firmy, jak i osoby fizyczne. Motorem napędowym dla rynku energetyki słonecznej są m.in. ubiegłoroczne zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii, dzięki którym przedsiębiorcy produkujący energię na własne potrzeby zostali objęci prosumenckim systemem opustów – podkreśla Żyła.

Rosnące zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi potwierdzają statystyki. Na początku września łączna moc tego typu urządzeń w naszym kraju przekroczyła 2,5 GW. To o 169 proc. więcej rok do roku i o 12 proc. więcej niż przed miesiącem. W takim tempie nie rozwija się żadna inna technologia odnawialnych źródeł energii w naszym kraju.

GG Parkiet

Pomocne w rozwoju branży jest wsparcie m.in. w postaci dotacji programu „Mój prąd", w ramach którego można otrzymać do 5 tys. zł na przydomową instalację. Z kolei do przedsiębiorców skierowany jest program „Energia Plus", dzięki któremu można m.in. otrzymać pożyczkę do 85 proc. kosztów inwestycji. Rozwiązaniem, zarówno dla firm, jak i gospodarstw domowych, może być też wybór preferencyjnej oferty kredytowej.

Wsparciem dla inwestorów są aukcje na sprzedaż energii elektrycznej. Urząd Regulacji Energetyki ogłosił, że w tym roku przeprowadzi osiem aukcji dla OZE. Pierwsza z nich odbędzie się 3 listopada. W tegorocznych aukcjach wsparcie dla wytwórców zielonej energii może wynieść nawet 27,4 mld złotych.

Rośnie liczba etatów

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) wyliczyła, że w 2019 r. w branży OZE pracowało 11,5 mln osób na całym świecie. Liderem jest energetyka słoneczna, która daje 3,8 mln miejsc pracy. Aż 63 proc. wszystkich etatów zlokalizowanych jest w Azji. W przypadku PV zdecydowanym liderem są Chiny, a Polska nie znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów o największej liczbie zatrudnionych w tym biznesie. Nasz kraj uplasował się natomiast na ósmym miejscu wśród państw o największej liczbie etatów w biznesie płynnych biopaliw.

Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu