Polenergia: Ważne zasady aukcji

Notowania Polenergii rosły w środę nawet o 3,4 proc. Inwestorzy pozytywnie przyjęli płynące ze spółki informacje, że do czasu zmiany prawa nie będzie ona podejmowała kluczowych decyzji dotyczących projektów farm morskich na Bałtyku. Chodzi głównie o termin i zasady aukcji odnawialnych źródeł energii.

Publikacja: 19.04.2018 05:00

Polenergia: Ważne zasady aukcji

 

Polenergia niedawno znalazła inwestora dla dwóch projektów Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 1200 MW. Jest nim holenderska spółka z grupy Statoil. Jak poinformowała agencja ISBnews, oba rozwiązania są gotowe do przygotowania projektu budowlanego. – Nie będziemy jednak występować z konkretnym projektem technicznym, bo za dwa lata może być on niekonkurencyjny – tłumaczył Michał Michalski, członek zarządu Polenergii.

Wspomniane morskie projekty Polenergii mają już komplet dokumentów wymaganych do startu na aukcji według nowych zasad. Obecnie obowiązujące reguły mówiły o konieczności pozyskania pozwolenia budowlanego obok decyzji środowiskowej i umowy przyłączeniowej. Ma to zmienić nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Na początku marca Rada Ministrów przyjęła przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt nowelizacji ustawy o OZE. Został on już nawet skierowany do Sejmu, ale prace legislacyjne są na razie w początkowej fazie.

Dotychczasowe regulacje, które mają być zmienione nowelizacją ustawy o OZE, mówią o konieczności posiadania także pozwolenia na budowę.

Polenergia prowadzi badania wietrzności i geologiczne dna Bałtyku. Wystąpiła też o decyzję środowiskową dla kabla podmorskiego.

Spółka posiada jeszcze trzeci projekt na Bałtyku, zawieszony z powodu braku przyłącza. Znajduje się on w pobliżu projektów należących do PKN Orlen i PGE.

Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu