PGE: Plan uzyskania koncesji w tym roku

Przed końcem roku Polska Grupa Energetyczna będzie już na zaawansowanym etapie analiz ekonomicznych, które pozwolą na podjęcie decyzji o budowie kopalni węgla brunatnego na złożu Złoczew, w okolicach największej elektrowni w Polsce.

Publikacja: 10.01.2018 04:08

– Dziś wariantem dominującym jest wykorzystanie istniejącej infrastruktury Elektrowni Bełchatów. Transport węgla do niej mógłby się odbywać za pomocą zbudowanej w tym celu linii kolejowej lub taśmociągu – poinformował nas Maciej Szczepaniuk, rzecznik grupy. Właśnie te dwie opcje są przedmiotem analiz. Jednak – jak podkreśla Szczepaniuk – nie zostało jeszcze przesądzone, który wariant byłby optymalny, jeżeli chodzi o sposób dostaw.

Potwierdził informacje o planach uzyskania koncesji na wydobycie węgla brunatnego z oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od Bełchatowa odkrywki już w tym roku.

Obecnie dostarczany jest węgiel z pobliskiej odkrywki Szczerców, której zamknięcie planowane jest około 2040 r. Dlatego Polska Grupa Energetyczna wskazuje, że pożądanym rozwiązaniem byłoby „płynne" zastąpienie węgla ze Szczercowa tym ze Złoczewa.

Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że cały proces inwestycyjny w przypadku dużych złóż może potrwać nawet 10–12 lat. Kilka kolejnych lat potrzebnych jest zaś na osiągnięcie pełnych mocy.

Szczepaniuk podkreślił w romowie z „Parkietem", że decyzja o budowie kopalni na złożu Złoczew będzie uzależniona od wielu czynników niezależnych od Polskiej Grupy Energetycznej, w tym udziału węgla brunatnego w nowej polityce energetycznej. – Ona powinna wskazać złoża przewidziane do uruchomienia w określonym horyzoncie. Z punktu widzenia inwestora są to informacje niezbędne do określenia terminu podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej i ustalenia harmonogramu – wyliczał Szczepaniuk. Wskazał też na konieczność uzgodnień z Unią Europejską ze względu na politykę klimatyczną.

Te same argumenty przywoływał wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w odpowiedzi na interpelację poselską. Koniec 2018 r. wskazał przy tym jako termin złożenia wniosku koncesyjnego.

Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie
Energetyka
Redukcje mocy w OZE wyzwaniem dla Grenevii
Energetyka
Wiatraki przywiały pierwsze zyski Grenevii. Firma szuka partnerów do nowego projektu