Firmy budowlane ciągle szukają dna

Wartość branżowego wskaźnika jest najniższa od czterech lat. Co dalej?

Aktualizacja: 14.07.2018 12:13 Publikacja: 14.07.2018 05:00

Firmy budowlane ciągle szukają dna

Foto: Fotorzepa/Kuba Kamiński

O tym, że sytuacja w branży budowlanej jest trudna i marże są pod presją, a na szybką poprawę się nie zanosi, wiadomo od miesięcy. Mimo to wyceny spółek dalej spadają.

Czytaj także: Nastroje inwestorów pchają notowania mocniej w dół

GG Parkiet

Ostatnia fala przeceny została wywołana wstępnymi szacunkami zysku netto za II kwartał, podanymi przez lidera – Budimex. Świadczą one o spadku marż rok do roku, ale i kwartał do kwartału.

– Od dłuższego czasu spółki budowlane postrzegane są przez inwestorów przez pryzmat wzrostu kosztów przekładającego się na spadek rentowności. Nie zapowiada się, by wyniki firm za II kwartał miały przynieść zmiany, a wstępne dane finansowe Budimeksu to potwierdzają – ocenia Krzysztof Pado, analityk DM BDM.

Jego zdaniem czynnikiem, który mógłby w końcu pozytywnie przełożyć się na notowania, byłoby wypracowanie mechanizmu waloryzacji cen w kontraktach. Zwłaszcza w przypadku inwestycji infrastrukturalnych państwo nie bardzo chce wziąć na siebie część ryzyka dalszego wzrostu kosztów. Skutkiem są odwoływane najnowsze przetargi – oferty firm budowlanych, dążących do finansowego bezpieczeństwa, znacząco przekraczają budżety rządowych zamówień.

Trudno powiedzieć cokolwiek nowego o perspektywach dla branży, od dawna przecież wiadomo o wzroście presji na marże. Wydaje się, że notowania wielu firm, biorąc pod uwagę fundamenty, są już na dnie, ale nastroje inwestorów wobec sektora są bardzo negatywne, co dalej ciągnie notowania w dół.

Wartość wskaźnika WIG-budownictwo topnieje w oczach. Indeks jest już na poziomie 2,07 tys. pkt, czyli najniższym od września 2014 r. To o 45 proc. mniej niż w szczycie notowań w marcu ubiegłego roku. Wyceny wielu przedsiębiorstw z branży skurczyły się jednak jeszcze mocniej, bo o 50–85 proc. Nie ma przy tym prostej reguły. Znacznie potaniały zarówno spółki skoncentrowane na budowie dróg, linii kolejowych czy infrastruktury energetycznej, jak i te z większą ekspozycją na budownictwo ogólne i prywatnych zamawiających.

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z nowym zarządem
Budownictwo
Mo-Bruk planuje przejęcia i wzrost mocy
Budownictwo
GTC chce większej dywersyfikacji portfela
Budownictwo
GTC chce budować mieszkania na sprzedaż i na wynajem
Budownictwo
Kurs dewelopera ED Invest w górę po wynikach
Budownictwo
Bardzo wysoka fala inwestycji mieszkaniowych