Nadzorcy biorą pod lupę frankowe ryzyko

Ministerstwo Finansów było gospodarzem spotkania, podczas którego audytorzy badający banki analizowali, jak orzeczenia sądów mogą wpłynąć na sektor.

Publikacja: 12.07.2019 05:00

Nadzorcy biorą pod lupę frankowe ryzyko

Foto: Adobestock

Szacowany przez Związek Banków Polskich wysoki koszt przekształcenia hipotek walutowych w złotowe, mający sięgać 60 mld zł, zainteresował UKNF i MF, skłaniając je do przyjrzenia się problemowi.

Audytorzy analizują

Dotyczy ona spodziewanego niebawem, korzystnego dla kredytobiorców walutowych, orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i kwietniowego wyroku Sądu Najwyższego. Ich decyzje mogą spowodować, że polskie sądy częściej będą orzekać na korzyć klientów, mogą decydować nawet o przewalutowaniu hipotek po kursie z dnia zaciągnięcia i pozostawieniu stawki LIBOR CHF.

Z naszych informacji wynika, że w piątek odbyło się w MF spotkanie z audytorami badającymi sprawozdania banków, podczas którego dyskutowano, kiedy i w jakim stopniu banki miałyby dokonywać odpisów aktualizujących wartość walutowych hipotek, w razie gdyby sądy częściej zaczęły wydawać niekorzystne dla nich wyroki. Do tej pory zwykle były korzystne, ale też mocno niespójne: w podobnych sprawach zdarzają się zupełnie różne wyroki.

MF potwierdza, że takie spotkanie faktycznie się odbyło, a jego celem było zapoznanie się z podejściem audytorów do wpływu opinii rzecznika generalnego poprzedzającej orzeczenie TSUE na przeglądy i badania sprawozdań finansowych banków. – Firmy audytorskie analizują obecnie bieżącą sytuację i możliwe scenariusze podejścia do badania sprawozdań – informuje MF.

GG Parkiet

Przedstawiciel jednej z czołowych firm audytorskich zwraca uwagę, że branża musi trzymać się wytycznych Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej. Temat ten w kontekście franków już kiedyś się pojawił, choć z nieco innego powodu – szykowanej w 2016 r. prezydenckiej ustawy frankowej, zakładającej tzw. kurs sprawiedliwy, który miał być obliczany indywidualnie dla każdej umowy kredytowej i obowiązywać do końca jej trwania. Wtedy koszt wejścia w życie tego projektu szacowano na 30–50 mld zł, a resort wskazywał, że sektor mógłby straty te rozłożyć w czasie, co było warunkiem, bez którego ustawa nie mogłaby zostać wdrożona, bo pogrążyłaby banki i zachwiała stabilnością systemu finansowego. Odmienne zdanie mieli audytorzy badający sprawozdania finansowe banków. Uważali, że kosztów tych nie da się rozłożyć w czasie właśnie ze względu na MSSF. Takie stanowisko nieoficjalnie audytorzy prezentowali też przy propozycji Andrzeja Jakubiaka, ówczesnego szefa KNF, zakładającej przewalutowanie i podzielenie kosztów operacji na pół między klientów i banki.

KNF będzie badać?

Z naszych informacji wynika, że UKNF szykuje się do badania portfela hipotek walutowych banków, co może sugerować, że nadzór będzie próbował samodzielnie oszacować koszty w razie upowszechnienia najbardziej niekorzystnego dla banków orzecznictwa.

– UKNF na bieżąco prowadzi monitoring zjawisk mogących mieć wpływ na stabilność poszczególnych banków i sektora finansowego – mówi Jacek Barszczewski, rzecznik Urzędu. Dodaje, że teraz UKNF nie zbiera informacji w sprawie hipotek walutowych w kontekście orzecznictwa sądów. – Jeśli zestaw informacji, które znajdują się już w gestii UKNF, okaże się niewystarczający do przeanalizowania danego zjawiska, organ nadzoru jest uprawniony do uzyskania od banków dodatkowych wyjaśnień – zapowiada Barszczewski.

GG Parkiet

Szacowanie kosztów jest trudne, gdyż nie wiadomo, jaka będzie skłonność klientów do sądowych batalii. Poza tym wyroki TSUE i SN dotyczą umów kredytów indeksowanych i zawartych w nich klauzul abuzywnych, a nie denominowanych. Te pierwsze stanowią ok. 45 proc. wszystkich umów frankowych.

Banki
Zysk Alior Banku nieco powyżej oczekiwań. Będzie dywidenda
Banki
Banki nie są nadmiernie drogie, ale hossa nie będzie trwać wiecznie
Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa