Jak tłumaczą władze Biotonu, spadek wyniku netto w stosunku do analogicznego okresu 2010 roku w dużej mierze wynikał z wpływu zdarzeń jednorazowych w minionym roku wynikających z rozliczenia transakcji sprzedaży BiotonWostok. Na wynikach grupy negatywnie zaważyło przede wszystkim obciążenie kosztami działalności związanej z aktywami przeznaczonymi do sprzedaży, w tym głównie SciGen Izrael oraz Medipolis w łącznej kwocie około 10 mln zł. Obecnie Bioton finalizuje procesy związane z wyjściem z tych inwestycji w terminie do końca III kwartału tego roku.

Zarząd zaznacza też, grupa SciGen (po wyłączeniu spółki SciGen Izrael) po raz pierwszy osiągnęła w II kwartale próg rentowności na poziomie operacyjnym. - Rosnące wyniki SciGen i poprawiająca się rentowność działalności jest efektem realizacji strategii optymalizacji sprzedaży i restrukturyzacji kosztów. Dodatkowo, w związku z finalizacją procesu przygotowywania do złożenia do rejestracji w EU hormonu wzrostu o przedłużonym uwalnianiu, spodziewamy się istotnego zmniejszenia kosztochłonności działalności naszej spółki zależnej Biopartners w Szwajcarii, co istotnie wpłynie na spadek kosztów począwszy od 2012 roku – poinformował dziennikarzy Sławomir Ziegert, prezes Biotonu.

Dodał, że wraz z zakończeniem w tym roku procesu redukcji kosztów na poziomie grupy, na wyniki finansowe Biotonu od 2012 roku pozytywny wpływ będą miały zarówno rosnące przychody z tytułu sprzedaży insulin w ramach umowy z Bayer HealthCare w Chinach oraz GlaxoSmithKline w Rosji, dalszy wzrost sprzedaży produktów diabetologicznych w Polsce oraz konsolidacja spółki Biolek.

- Planujemy, że od II kwartału 2012 r. Biolek zacznie sprzedaż swoich produktów weterynaryjnych na rynek chiński w ramach już zawartej umowy dystrybucyjnej z jednym z wiodących w Chinach dystrybutorów - powiedział Adam Aleksandrowicz, członek zarządu Biotonu.