Prezes ARiMR sam wybierze zastępców

Aktualizacja: 27.02.2017 20:48 Publikacja: 19.04.2008 18:56

O powołaniu wiceprezesów Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie decydował prezes, a nie minister rolnictwa - zakłada poprawka senackiej komisji rolnictwa, którą chcą wprowadzić senatorowie do ustawy o ARiMR.

Na piątkowym posiedzeniu komisji w pierwszej kolejności został poddany pod głosowanie wniosek o odrzucenie ustawy o ARiMR, którą pod koniec marca uchwalił Sejm. Za jej odrzuceniem było sześciu senatorów PiS, a przeciwnych było siedmiu przedstawicieli PO. Senator PiS Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że zgłosi ten wniosek na posiedzeniu plenarnym Senatu jako wniosek mniejszości.

Senatorowie przystąpili do głosowania poprawek. Najistotniejsze z nich dotyczyły spraw kadrowych, tj. przesądzenie, kto ma mianować wiceprezesów ARiMR. W ustawie posłowie przyjęli, że wiceprezesów Agencji będzie mianował minister rolnictwa spośród osób zarejestrowanych w państwowym zasobie kadrowym.

Poparcie komisji (w głosowaniu siedmiu senatorów PO za i sześciu z PiS przeciw) zyskała poprawka, która określiła, że prezes powołuje swoich zastępców w Agencji. Automatycznie zaś została odrzucona propozycja, która zakładała, że prezes i zastępcy mają być powoływani przez premiera.

Ponadto komisja zaproponowała zasady wynagradzania. Wysokość zarobków prezesa ma określać premier, wiceprezesów zaś i głównego księgowego - prezes ARiMR, a nie, jak przewiduje ustawa, minister rolnictwa. Senator Skurkiewicz zaproponował ponadto, by wydłużyć z 14 do 30 dni termin wejścia ustawy w życie.

Do poprawek przegłosowanych przez komisję, nie miał zastrzeżenia rząd. Obecny na posiedzeniu wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak powiedział, że resort popiera takie zmiany. PAP

Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”
Gospodarka
Szef Fitch Ratings: zmiana rządu nie pociągnie w górę ratingu Polski
Gospodarka
Czy i kiedy RPP wróci do obniżek stóp?
Gospodarka
Złe i dobre wieści przed COP 28