Ceny olejów, mięsa i nabiału na świecie w dół. Cukru i zbóż - w górę

Mimo wahań cen żywności na świecie we wrześniu ich indeks jest już o blisko 1/4 poniżej rekordowego poziomu zanotowanego po wybuchu wojny w Ukrainie.

Publikacja: 06.10.2023 13:46

Ceny olejów, mięsa i nabiału na świecie w dół. Cukru i zbóż - w górę

Foto: Adobe Stock

Sytuację na światowych rynkach żywności śledzi Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). W marcu zeszłego roku, wkrótce po wybuchu wojny w Ukrainie, wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności sięgnął 159,7 pkt. Wykonał gigantyczny skok aż o ponad 18 pkt, czyli o blisko 13 proc., w porównaniu z lutym. Znalazł się tym samym na najwyższym poziomie w historii notowań, czyli od 1990 r. Od tego czasu jednak ceny żywności wyraźnie spadły.

W piątek FAO podała, że we wrześniu wyznaczany przez nią indeks światowych cen żywności wyniósł średnio 121,5 pkt i prawie nie zmienił się w porównaniu z sierpniem. Jest jednak o 14,6 pkt (10,7 proc.) poniżej poziomu sprzed roku i 38,3 pkt (24 proc.) od najwyższego poziomu w historii osiągniętego w marcu 2022 r. We wrześniu na rynkach światowych spadały ceny olejów roślinnych, nabiału i mięsa, co zrównoważyło ​​wzrosty wskaźników cen cukru i zbóż. A jak to wyglądało w szczegółach?

Wyznaczany przez FAO subindeks cen zbóż wyniósł we wrześniu średnio 126,3 pkt, co oznacza wzrost o 1,3 pkt (1 proc.) w porównaniu z sierpniem, ale jest o 21,6 pkt (14,6 proc.) niższy od wartości sprzed roku. Drożały zboża grube. Po siedmiu miesiącach kolejnych spadków ceny kukurydzy na rynkach światowych wzrosły we wrześniu o 7 proc., na co złożył się zbieg czynników, w tym duży popyt na dostawy z Brazylii, mniejsza sprzedaż przez rolników w Argentynie oraz zwiększone stawki za fracht barkami ze względu na niski poziom wody na rzece Mississippi w Stanach Zjednoczonych. Rosły też ceny sorgo. Nadal spadały za to ceny pszenicy, przede wszystkim za sprawą wysokiego eksportu z Rosji. Nieznacznie w górę poszły ceny ryżu.

Czytaj więcej

Grzegorz Rykaczewski, Bank Pekao: Surowce rolne spowalniają inflację

Cukier wyraźnie droższy

We wrześniu wyraźnie drożał cukier. Jego subindeks sięgnął 162,7 pkt, co oznacza wzrost o 14,5 pkt (9,8 proc.) w porównaniu z sierpniem. Wrzesień był drugim z rzędu miesiącem wzrostu cen cukru na rynkach światowych, co podbiło ich subindeks do poziomu najwyższego od listopada 2010 r. Wzrosty były napędzane obawami o podaż w sezonie 2023/24. Te zaś związane były z prognozami, które wskazują na spadki produkcji u kluczowych producentów cukru, w Tajlandii i Indiach zmagających się z suszą związaną ze zjawiskiem El Niño. Do wzrostu światowych cen cukru przyczyniły się także wyższe ceny ropy naftowej.

W dół poszły za to ceny olejów roślinnych. Ich subindeks wyniósł we wrześniu średnio 120,9 pkt, co oznacza spadek o 5 pkt (3,9 proc.) w porównaniu z sierpniem. Taniały przy tym oleje: palmowy, słonecznikowy, sojowy i rzepakowy. We wrześniu obniżyły się też ceny produktów mlecznych. Ich subindeks znalazł się na poziomie 108,6 pkt, co oznacza spadek o 2,6 pkt (2,3 proc.) w porównaniu z sierpniem. Był to przy tym dziewiąty z rzędu miesięczny spadek, który oddalił subindeks aż o 34,1 pkt (23,9 proc.) od poziomu z wrześnie 2022 r. Produkty mleczne taniały głównie na skutek słabego popytu na dostawy natychmiastowe i krótkoterminowe przy dużych zapasach w wiodących regionach produkcyjnych. Tańsze było też mięso. Subindeks jego cen wyniósł średnio 114,2 pkt, co oznacza spadek o 1,2 pkt (1 proc.) w porównaniu z sierpniem. Wrzesień był trzecim z rzędu miesiącem spadków, tym samym subindeks jego cen znalazł się na poziomie o 6,1 pkt (5 proc.) poniżej wartości sprzed roku. Taniała wieprzowina i drób, za sprawą mniejszego popyt i większych dostaw. Silny popyt podbił za to - mimo wysokich dostaw z Brazylii i Australii - ceny mięsa wołowego.

Gospodarka światowa
Wielka Brytania wyszła z recesji. Gospodarka na drodze do trwałego wzrostu
Gospodarka światowa
Wielka Brytania: Rynek wypatruje cięcia
Gospodarka światowa
Bank Anglii zapowiada obniżkę stóp. Rekord na giełdzie w Londynie
Gospodarka światowa
Wrogie przejęcie w Hiszpanii. BBVA chce przejąć Banco Sabadell. Cios dla Santandera
Gospodarka światowa
Warren Buffett: jego decyzje i przemyślenia inwestycyjne
Gospodarka światowa
Klienci giełdy FTX odzyskają pieniądze wraz odsetkami