Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązywała od 1 lutego 2022 roku z powodu wysokiej inflacji. Wcześniej te produkty były opodatkowane 5-procentową stawką. Zerowy VAT dotyczył podstawowych artykułów żywnościowych, takich jak owoce, warzywa, mięso, produkty mleczne oraz produkty zbożowe. Trzy tygodnie temu ministerstwo finansów zdecydowało o przywróceniu 5-procentowego VAT-u. Resort wyjaśnił, że decyzję podjęto "w związku z najnowszymi odczytami inflacji oraz prognozami dynamiki cen podstawowych produktów spożywczych".

Czytaj więcej

Inflacja zmalała wyraźnie poniżej celu NBP

Zmiana stawek VAT na żywność nie oznacza automatycznie wzrostu cen w sklepach. Na kilka dni przed powrotem 5-proc. stawki VAT na większość produktów spożywczych sieci handlowe ogłosiły, że biorą go na siebie i konsumenci nie odczują podwyżek cen. Kaufland zapowiedział, że zamraża VAT na żywność, a akcja dotyczy ponad 10 tys. produktów, czyli najwięcej spośród ogłoszonych. Lidl również zapowiedział, że jego klienci ponad 1,6 tys. produktów spożywczych nadal będą mogli kupić w cenie na poziomie sprzed podwyżki VAT. O podobnej decyzji informowała też sieć handlowa Aldi. Biedronka nie zmieni w kwietniu cen regularnych ponad 4000 produktów. Przedstawiciele branży handlowej studzą nastroje twierdząc, że tego typu akcje to po prostu czysty marketing. Wcześniej czy później zapłacą za nie klienci lub dostawcy.

Od 1 kwietnia obowiązują VAT w sektorze beauty spadnie z 23 do 8 proc. To realizacja obietnicy złożonej w kampanii wyborczej. Niższa stawka VAT będzie na określone zabiegi kosmetyczne, np. pielęgnacyjne oraz upiększające, które dotyczą urody i twarzy. Preferencją nie zostaną objęte zabiegi inwazyjne.

Czytaj więcej

Joanna Tyrowicz z RPP: W Polsce są wciąż za niskie stopy procentowe