Odpowiedzialne firmy stawiają na CSO

Stanowisko w firmie przypisane do realizacji zadań związanych ze zrównoważonym rozwojem ewoluowało wraz z samym podejściem do tych zagadnień. W epoce biznesu odpowiedzialnego społecznie zadania z tego wynikające były realizowane najczęściej przez specjalistów do spraw PR.

Publikacja: 02.02.2024 06:00

dr Tomasz Wiśniewski Stowarzyszenie SIF Polska

dr Tomasz Wiśniewski Stowarzyszenie SIF Polska

Foto: materiały prasowe

Ważna zmiana nastąpiła w okresie, kiedy dane ESG stały się przedmiotem zainteresowania inwestorów. W tym okresie naturalnym właścicielem zbierania i udostępniana danych środowiskowych czy związanych z ładem korporacyjnym byli eksperci z działów relacji inwestorskich. Obecnie w dojrzałych podmiotach, szczególnie tych, które zostały już objęte wymogami dyrektywy CSRD, zadanie związane z prowadzeniem całego procesu sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju jest coraz częściej przypisane do stanowiska chief sustainability officer (CSO).

Zadania osoby na stanowisku CSO w ostatnim czasie ulegają szybkiej i dynamicznej transformacji. Pierwotnie do takiej osoby były przypisane zadania głównie związane z zbieraniem danych dotyczących zrównoważonego rozwoju w wyniku współpracy z poszczególnymi jednostkami firmy, tak aby na tej podstawie przygotować i opublikować sprawozdanie.

Obecnie coraz częściej odchodzi się od takiego podejścia w kierunku prawdziwej integracji kwestii ESG ze strategią korporacyjną. Ta kluczowa zmiana wymaga ścisłej współpracy między członkami kadry kierowniczej wyższego szczebla i aktywnego zaangażowania interesariuszy zewnętrznych. Ta zmiana determinowana jest przez wiele czynników, wśród których wymienia się nowe wymogi regulacyjne, nakładające na firmy szerokie podejście do zagadnień zrównoważonego rozwoju, wpływ tych działań na wyniki finansowe firm czy potrzeba komunikacji publicznej i bezpośrednia interakcja z kluczowymi interesariuszami i inwestorami.

Warto podkreślić, że zakres obowiązków CSO w wielu firmach jest różny i dopiero się kształtuje. W niektórych przypadkach uważa się, że osoba na tym stanowisku powinna wziąć odpowiedzialność za wszystkie interakcje z interesariuszami zewnętrznymi i wewnętrznymi, a nawet za innowacje i kulturę organizacyjną. Takie podejście może oznaczać, że CSO odpowiada za relacje ze wszystkimi, a to może skutkować tym, że oczekiwania co do tego stanowiska są niespójne, jak i wygórowane.

Nie ma jednak wątpliwości, że liczba CSO w spółkach dynamicznie wzrasta. Jedna z firm analitycznych rynku pracy wyliczyła, że liczba nominacji na to stanowisko tylko w 2021 r. była wyższa niż łącznie liczba nominacji w poprzednich pięciu latach. Wyraźnie również widać, że liczba ta wzrosła w ostatnich dwóch latach.

W ramach badania stanowisk CSO w 40 spółkach notowanych na giełdach w Austrii (indeks ATX), Niemczech (DAX) oraz Szwajcarii (SMI) zostało zidentyfikowanych pięć jego typów. W niektórych firmach stanowisko to zajmują członkowie zarządu, w innych znajdują się na zdecydowanie niższymi poziomie kierowniczym. CSO prowadzą samodzielne działy zrównoważonego rozwoju lub są przypisani do podstawowych funkcji biznesowych. Wszystkie różnią się poziomem wpływu i zdolnością do kierowania transformacją ESG w całej firmie.

Niewątpliwie wzmocnienie pozycji CSO wymaga zaangażowania zarządu i podniesienia rangi tego stanowiska w organizacji. Osoby, które pełnią tę funkcję, muszą rozumieć powiązania wszystkich czynników ESG, ponieważ dotykają one każdego aspektu misji organizacji w zakresie zrównoważonego rozwoju. To także odpowiednie przygotowanie do integracji raportowania ESG z tradycyjnymi miarami finansowymi, które powinny pomagać inwestorom i pozostałym interesariuszom lepiej orientować się w powiązaniach między ryzykami ESG, planowaniem strategicznym i wartością firmy.

To wszystko wymaga unikalnej kombinacji umiejętności i wiedzy. Osoby na stanowisku CSO muszą być biegle przygotowane do wdrażania zmian w organizacji. Muszą potrafić słuchać, aby rozumieć wszystkie aspekty relacji zachodzących między poszczególnymi departamentami swojej firmy.

Podmioty stojące na początku swojej drogi zrównoważonego rozwoju potrzebują CSO, którzy posiadają szeroką i interdyscyplinarną wiedzę oraz bazę kontaktów na rynku. Obejmuje to angażowanie się w relacje branżowe i znajdowanie współpracowników, którzy mogą wspierać transformację organizacji w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Inwestorzy często zadają sobie pytanie, czy firma weszła na właściwe tory w przygotowaniu się do budowania strategii biznesowej zawierającej kwestie zrównoważonego rozwoju. Można to zweryfikować w bardzo prosty sposób: wystarczy zapytać, czy w strukturze organizacyjnej takiej firmy znajduje się stanowisko CSO i czy ktoś na tym stanowisku jest aktualnie zatrudniony.

Felietony
Wielka batalia małych spółek
Felietony
Przyszłość rynków kapitałowych w świetle planów Eurogrupy a perspektywa Polski
Felietony
Strategiczny błąd Fedu?
Felietony
O nożach, fundacjach rodzinnych i...
Felietony
Większy kawałek świata
Felietony
Kara goni karę