W lutym nastąpi wymiana władz Azotów

Zwołane na 14 lutego walne zgromadzenie dokona zmian w radzie nadzorczej. W kolejnym ruchu roszady obejmą zarząd. Akcjonariusze zdecydują też o zakupie dużego projektu farmy fotowoltaicznej.

Publikacja: 11.01.2024 11:28

W lutym nastąpi wymiana władz Azotów

Foto: materiały prasowe

Zarząd Azotów, uwzględniając żądanie ministra aktywów państwowych, zwołał na 14 lutego nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki. W porządku obrad jest m.in. uchwała o zmianach w składzie rady nadzorczej. Zgodnie ze statutem składa się z pięciu do dziewięciu członków, powoływanych przez walne zgromadzenie, przy czym Skarbowi Państwa przysługuje indywidualne uprawnienie do powoływania i odwoływania jednej osoby.

Obecna rada Azotów składa się z ośmiu osób. Przewodniczącym jest Magdalena Butrymowicz, wiceprzewodniczącym - Wojciech Krysztofik, a sekretarzem - Robert Kapka. W skład tego organu wchodzą również: Monika Fill, Bartłomiej Litwińczuk, Michał Maziarka, Janusz Podsiadło i Roman Romaniszyn. Spośród nich Kapka, Romaniszyn i Podsiadło zostali wybrani przez pracowników na podstawie zapisów ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników. Ustawa w art. 14 mówi m.in., że od chwili, w której Skarb Państwa przestał być jedynym akcjonariuszem spółki powstałej w wyniku komercjalizacji, pracownicy zachowują prawo wyboru trzech członków rady w organie liczącym od siedmiu do dziesięciu członków. W projektach uchwał na NWZ nie określono, kto może zostać odwołany z rady, ani kto może być do niej powołany. Nie ulega jednak wątpliwości, że zmiany będą gruntowne.

W kolejnym kroku roszady kadrowe obejmą zarząd. Zgodnie ze statutem Azotów składa się on z nie więcej niż siedmiu osób. Powołuje ich rada nadzorcza po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego. Statut mówi też, że każdy z członków zarządu może być odwołany lub zawieszony w czynnościach zarówno przez radę jak i walne zgromadzenie. Gdy spółka zatrudnia średniorocznie powyżej 500 pracowników, rada powołuje w skład zarządu jedną osobę wybraną przez pracowników.

Obecnie zarząd Azotów składa się z siedmiu osób. Tomasz Hinc pełni funkcję prezesa, Mariusz Grab, Filip Grzegorczyk, Grzegorz Kądzielawski, Marcin Kowalczyk i Marek Wadowski są wiceprezesami, a Zbigniew Paprocki członkiem zarządu i dyrektorem generalnym. Ten ostatni został wybrany przez pracowników. Biorąc pod uwagę konotacje polityczne obecnych członków zarządu z byłą koalicją rządzącą oraz trudną kondycję finansową koncernu należy przypuszczać, że zarząd zostanie wymieniony w całości lub prawie w całości.

Najbliższe NWZ Azotów ma również w porządku obrad projekt uchwały zaproponowany przez zarząd spółki i dotyczący uzyskania zgody na nabycie od VSB Holding 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym Solarfarm Brzezinka za 37,8 mln euro. Kwota ta może jednak wzrosnąć po spełnieniu określonych warunków o maksimum 2,1 mln euro.

Solarfarm Brzezinka to firma, która realizuje projekt budowy elektrowni fotowoltaicznej zlokalizowanej w miejscowościach Brzezinka i Syców w woj. dolnośląskim, o mocy co najmniej 270 MW. Przedsięwzięcie obejmuje prace przygotowawcze, budowlano-montażowe, przyłączenie do sieci elektroenergetycznej, uruchomienie i potencjalne prowadzenie nowej elektrowni.

O przejęciu Solarfarm Brzezinka mowa jest już co najmniej półtora roku. Latem 2022 r. przekonywano, że zakup Solarfarmu Brzezinka powinien istotnie przyczynić się realizacji celów przyjętych w strategii chemicznej grupy do 2030 r. w zakresie pozyskania własnych źródeł energii odnawialnej. W tym dokumencie założono, że łączna moc nowych OZE za osiem lat osiągnie w przybliżeniu 380 MW. Grupa szacowała, że dzięki planowanym inwestycjom uniknie kosztu zakupu energii o wartości ponad 200 mln zł w skali roku. Z kolei średni udział OZE w produkcji energii elektrycznej wyniesie do 2030 r. około 40 proc.

Azoty mają wyłączność na zawarcie przedwstępnej warunkowej umowy nabycia Solarfarm Brzezinka do końca marca tego roku.

Chemia
Azoty pracują nad programem naprawczym
Chemia
Azoty szykują działania naprawcze
Chemia
ZCh Police mają nowy zarząd
Chemia
Miliardowe straty w Azotach
Chemia
Azoty poniosły w ubiegłym roku ogromne straty
Chemia
Ciech planuje ekspansję i rozwój pod nowym szyldem Qemetica