Nadal wierzę w dobre wyniki branży kinowej

Tak mówi w udzielonym nam wywiadzie Piotr Zygo, prezes Multikina, choć pierwsze półrocze 2010 roku przyniosło kinom spadek frekwencji

Publikacja: 22.09.2010 18:58

Piotr Zygo, prezes Multikina, uważa, że rynek kinowy w Polsce ma przed sobą tłuste lata.

Piotr Zygo, prezes Multikina, uważa, że rynek kinowy w Polsce ma przed sobą tłuste lata.

Foto: Fotorzepa

Szykujące się do debiutu na GPW Multikino zdecydowało, że jego wszystkie nowe obiekty będą zlokalizowane w galeriach i centrach handlowych. Mocniejszy związek z deweloperami oznacza, że kinowa spółka mocniej zaistnieje w stolicach dawnych 49 województw. Widzi w nich potencjał.

[b]Parkiet: Mówił Pan kilka miesięcy temu, w Polsce do 2014 r. w Polsce przybędzie od 245 do ponad 300 ekranów kinowych. Czy podtrzymuje Pan tę opinię? Jaka część tego wzrostu przypadnie na ten i przyszły rok? Jaka część na Multikino? [/b]

[b]Piotr Zygo:[/b] Wierzę, że rynek będzie się nadal rozwijał. Nie widzę też powodu, dla którego miałby to być rozwój wolniejszy niż w ostatnich 2007-2009, w czasie których trzej główni operatorzy multipleksów uruchomili 245 ekranów właśnie. Pamiętajmy o tym, że lata 2008-2009 to praktyczny brak finansowania nowych projektów deweloperskich. Dziś – jak mówią deweloperzy – możliwości finansowania budowy nowych galerii handlowych, a co za tym idzie kin w tychże galeriach, poprawiły się. Jeśli popatrzymy na Multikino i naszych głównych konkurentów, to Multikino na dzień dzisiejszy ma podpisane umowy na 12 lokalizacji, w sumie 92 nowe ekrany, wszystkie w galeriach handlowych. Według deweloperów zostaną one oddane do użytku do końca roku 2013. Pozostali główni gracze, według ich deklaracji, maja zawarte umowy lub podpisane listy intencyjne na 116 ekranów multipleksowych (pomijam IMAX). A przecież wszyscy prowadzimy rozmowy na temat kolejnych projektów. Obecnie sieć Multikina składa się z 21 kin w Polsce i dwóch – Ryga i Wilno, które otwieramy w ten weekend - za granicą.

[b] Jaka część wzrostu rynku przypadnie na ten i przyszły rok?[/b]

Jeśli chodzi o nas, to już w ten weekend otwieramy 7 ekranów w centrum handlowym Ozas w Wilnie. W przyszłym roku zamierzamy otworzyć kina w Rumii (5 ekranów) i Radomiu (6 ekranów). Konkretne daty będą zależeć od terminu otwarć galerii handlowych, w których zlokalizowane są te kina, a te zależą od deweloperów. Wierzymy, że nastąpi to w pierwszej połowie 2011. Nie mamy informacji od deweloperów, które wskazywałyby na opóźnienia w tym zakresie.

[b]Raport firmy Cushman pokazuje, że na 68 galerii handlowych, które mają powstać do 2014 roku w kilkunastu województwach przybyć może 30 kin. Czy i gdzie w Polsce zostaną „białe plamy”? [/b]

Raport firmy Cushman & Wakefield daje jakieś wyobrażenie co do skali rozwoju. Ponieważ mówimy o horyzoncie kilkuletnim, to pewnie życie zaktualizuje te dzisiejsze wyobrażenia. Z pewnością jednak raport Cushmana wskazuje, że w Polsce jest miejsce na kolejne kina.

[b] Mówił Pan wcześniej, że Multikino nastawia się na zdobywanie miast z 50 tys. mieszkańcami i więcej. Ile takich miast jest ciągle do zdobycia? [/b]

Chcemy otwierać kina w dawnych miastach wojewódzkich, ale nadal chcemy także inwestować w największych miastach. Podążamy za rynkiem, patrzymy gdzie jest potencjał i szukamy projektów galerii handlowych, które w naszej ocenie są najbardziej atrakcyjne dla prowadzenia kina. To, że od jakiegoś czasu mówimy więcej o miastach średniej wielkości wynika z faktu, że na zdobywanie tych rynków nastawiają się deweloperzy, z którymi współpracujemy. To nie wyklucza szukania projektów, które umocniłyby naszą pozycję w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Trójmieście, czy innych największych miastach.

[b] W ilu dawnych miastach wojewódzkich nie ma obecnie multipleksu? [/b]

Łatwiej jest wymienić te, w których są. Według naszych obliczeń w Polsce jest ciągle około 40 miast pomiędzy 50 a 200 000 mieszkańców, w których nie ma kina wieloekranowego. Wierzymy, że jest miejsce na rynku. Moim zdaniem, każde z dawnych miast wojewódzkich ma potencjał na przynajmniej jedno kino wieloekranowe jeśli chodzi o potencjalne zainteresowanie widzów i skalę tego zainteresowania. W niektórych z nich, w mojej ocenie, jest miejsce na więcej niz jeden obiekt. Oczywiście nie w każdym z dawnych miast wojewódzkich sensowna inwestycja w kino jest na dziś możliwa. Przyczyn jest wiele. Dla przykładu: negocjowaliśmy otwarcie kina w Łomży, która wydaje się być atrakcyjnym miastem. Jak się jednak okazało wybudowanie galerii handlowej z kinem planowało tam do niedawna trzech deweloperów. Czekamy więc na wyjaśnienie sytuacji. Interesują nas wyłącznie najlepsze w naszej ocenie projekty, w najlepszych lokalizacjach.

[b]Na pierwszy rzut oka w zestawieniu Cushmana wybija się województwo śląskie, liczące 23 miasta. Ma tam powstać 8 galerii handlowych. Kin... zero. Dlaczego? [/b]

Trudno mi to komentować. Mogę powiedzieć, że mamy podpisana umowę na kino w Gliwicach, które należy o ile się nie myślę do tego województwa. Chcielibyśmy mieć kino w Katowicach, ale póki co nie mamy tam podpisanej umowy.

[b]Ile kosztuje wybudowanie kina?[/b]

To zależy od lokalizacji i konkretnego projektu. Zależy także od umowy z deweloperem odnośnie skali finansowania przez dewelopera tzw. fit-out’u (pełnego wykończenia – red.). Z wszystkimi możliwymi zastrzeżeniami średni koszt wybudowania jednego ekranu to kwota od 1,5 do 2 milionów złotych. Oczywiście są wyjątki.

[b] Jak szybko zwraca się taka inwestycja? Czy kina w mniejszych miastach, do których Multikino zamierza teraz mocniej wchodzić, będą przynosiły zyski po takim samym czasie, jak kina w większych aglomeracjach? [/b]

Rozróżnijmy kwestię przynoszenia zysków, od zwrotu z inwestycji. Nie spodziewamy się jednak zasadniczych różnić, mamy bardzo interesujące i dobre doświadczenie kina w Koszalinie. Zakładamy, że czas zwrotu (paybacku) dla każdej nowej inwestycji to okres od 5 do 8 lat.

[b]Z jakiego powodu jest Pan zadowolony z kina w Koszalinie? [/b]

Miernikiem sukcesu kina są jego wyniki finansowe. A przychody w kinie to oprócz biletów na seanse filmowe także bary, reklamy, oraz wszelkie rodzaju organizacje imprez specjalnych i wyświetlanie treści alternatywnych (sport, muzyka, rozrywka na dużym ekranie). Podstawa jest dobra lokalizacja. Co do wyników finansowych Koszalina, to w 2009 roku nasza marża EBITDA w segmencie kinowym wyniosła blisko 20 proc. naszym celem jest jej przekroczenie w tym roku i taki cel stawiamy wszystkim naszym dyrektorom kin.

Podobno w czwartek nastąpi inauguracja budowy kina w Kielcach... Zgadza się. Będzie to 9-ekranowe kino. Deweloper, z którym tam współpracujemy: firma pana Dariusza Miłka właściciela m.in. sieci sklepów i marki CCC planuje zakończyć budowę w 2012. Dariusz Miłek, a my wraz z nim mamy w planach otwarcie także galerii handlowych z kinem w Olsztynie (9 ekranów) i Lesznie (5 ekranów). Stosowne umowy zostały podpisane.

[b] Finansowanie na ten projekt jest już zapewnione? [/b]

Jeśli chodzi o Multikino, to głównym celem IPO jest właśnie zapewnienie finansowania uruchomienia nowych kin.

[b] Na początku roku zapowiadał Pan, że w tym roku kina sprzedadzą podobną liczbę biletów co w ubiegłym roku, ale ich przychody za sprawą m.in. 3D urosną. Po pierwsze, czy podtrzymuje Pan, że sprzeda się tyle samo biletów co w ubiegłym roku? Dane półrocza pokazują spadek. [/b]

Po pierwszym kwartale powiedziałem, że nie spodziewamy się w tym roku wzrostu widowni, ale m.in. dzięki filmom 3D operatorzy kinowi mogą pokazać lepsze niż w 2009 roku wyniki finansowe. Co do widowni, to poczekajmy na wyniki 4 kwartału. To z reguły jest intensywny okres w kinach (wieczór zapada szybciej i sprzyja wizytom w kinie). W drugiej połowie roku jest tez więcej premier 3D niż to miało miejsce w pierwszej połowie 2010. Podtrzymuję więc, że nadal wierzę w dobre wyniki finansowe całej branży, ale nie spodziewam się zasadniczych zmian w poziomie widowni w porównaniu do 2009.

[b]O ile poprawi wyniki Multikino? [/b]

Na to pytanie nie mogę odpowiedzieć ze względu reżimu prawnego, który obowiązuje nas w trakcie procedury dopuszczeniowej na GPW. Wkrótce podamy jednak wyniki pierwszego półrocza. Staramy się, żeby wyniki te były jak najlepsze.

IT
Technologie
Alphabet wart już ponad 2 bln dolarów
Technologie
Asseco SEE się rozpędza
Technologie
Asseco SEE zapowiada przyspieszenie
Technologie
Shoper z mocnym wynikami. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios zdominowało kalendarz premier
Technologie
Drago odcina kupony od flagowej produkcji