#WykresDnia: Znaczący spadek amerykańskiego deficytu handlowego

Deficyt handlowy USA w 2023 r. spadł o 19 proc., podczas gdy deficyt wymiany handlowej z Chinami o 29 proc. Znacząco zmniejszony deficyt handlowy był jednym z powodów, dla których PKB był znacznie silniejszy niż oczekiwano.

Publikacja: 09.02.2024 09:17

#WykresDnia: Znaczący spadek amerykańskiego deficytu handlowego

Foto: AFP

parkiet.com

parkiet.com

parkiet.com

Według danych United States Census Bureau (rządowa agencja wchodząca w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych, która jest odpowiedzialna za spisy ludności Stanów Zjednoczonych i inne zestawienia statystyczne), deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych w zakresie towarów i usług w 2023 r. wzrósł o 19 proc., czyli o 178 miliardów dolarów w stosunku do 2022 r. Całkowity deficyt handlowy, który wyniósł 773 miliardy dolarów, był najmniejszy od 2020 roku, co wynika z poprawy ogromnego deficytu w handlu towarami i skoku do rekordowej nadwyżki w handlu usługami. - Deficyt handlowy („eksport netto”) odejmuje się od PKB – a mniejszy deficyt handlowy równał się mniejszemu odliczeniu od PKB. Ten mniejszy deficyt handlowy był częściowo odpowiedzialny za zaskakująco wysoki PKB w 2023 r. - podkreśla Wolf Richter.

Deficyt w handlu towarami zmniejszył się w 2023 r. Eksport towarów spadł o 39 miliardów dolarów do 2,05 biliona dolarów, import wzrósł o 161 miliardów dolarów, do 3,11 biliona dolarów. W rezultacie deficyt w handlu towarami  poprawił się o 121 miliardów dolarów, do 1,06 biliona dolarów.

Wzrosła nadwyżka w handlu usługami. Eksport zwiększył się o 74 miliardy dolarów, czyli o 8 proc., do rekordowego poziomu 1,0 biliona dolarów; import zmniejszył się o 18 miliardów dolarów, czyli o 3 proc., do 714 miliardów dolarów. W rezultacie nadwyżka w handlu usługami wzrosła o 58 miliardów dolarów, czyli o 24 proc., do 288 miliardów dolarów, co stanowi trzeci najlepszy wynik w historii po latach 2019 i 2018.

Wydatki na podróże międzynarodowe stanowią część handlu usługami. Amerykanie podróżujący za granicę i wydając za granicą pieniądze na zakwaterowanie, restauracje, bilety itp. liczą się jako import usług. Zagraniczni turyści, zagraniczni studenci, zagraniczni biznesmeni itp. wydający pieniądze w USA na zakwaterowanie, restauracje, czesne, bilety itp. liczą się jako eksport usług.

W czasie pandemii większość podróży międzynarodowych została wstrzymana. Do 2022 r. większość ograniczeń w podróżowaniu została zniesiona lub poluzowana, a podróże w obu kierunkach powróciły. Rok 2023 był dla Amerykanów rokiem „podróży zemsty”, a ich wydatki za granicą były ważnym czynnikiem pogarszającego się importu usług. Jednak zagraniczni turyści, studenci itp. również masowo powrócili do Stanów Zjednoczonych, a ich wydatki pomogły w osiągnięciu rekordowego eksportu usług.

- Zauważmy jednak, że nadwyżka w handlu usługami wynosząca 288 miliardów dolarów jest niczym w porównaniu z deficytem w handlu towarami wynoszącym 1,06 biliona dolarów - podkreśla Richter.

Stany Zjednoczone w dalszym ciągu mają największy deficyt w handlu towarami z Chinami i Hongkongiem, które obecnie są traktowane jako jeden kraj. Niemniej jednak w 2023 r. poprawił się do najniższego poziomu od 2010 r. Import  zmniejszył się o 110 miliardów dolarów, czyli -20,3 proc., do 431 miliardów dolarów i był najniższy od 2012 roku. Eksport spadł o 4 miliardy dolarów, czyli 2 proc., do 176 miliardów dolarów. W rezultacie deficyt zmniejszył się o 105 miliardów dolarów, czyli 29 proc., do 256 miliardów dolarów.

Nieprzejrzysty charakter handlu międzynarodowego, taki jak przeładunki przez kraje trzecie, fakturowanie handlu przez kraje trzecie itp., wywołuje efekty specjalne, czego przykładem jest Irlandia. W rzeczywistości nie eksportuje zbyt wiele do USA, ale wiele ogromnych amerykańskich przedsiębiorstw posiada tam podmioty, poprzez które następuje import do Stanów. W ostatnich latach Wietnam przesunął się znacznie wyżej na liście deficytów, ponieważ stał się głównym ośrodkiem przeładunku chińskiego eksportu do USA w celu uniknięcia amerykańskich ceł. W 2023 r. zajął czwarte miejsce - 105 mld dolarów.

Drugi co do wielkości po Chinach z Hongkongiem deficyt Stany mają z Unią Europejska - wynosi 208 mld dolarów. W handlu z Meksykiem  deficyt wyniósł 152 mld dolarów.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty