Notowania ASI zawieszone już od miesiąca. MF i GPW rozwiążą problem?

Przez legislacyjny bałagan inwestorzy od 29 września nie mogą handlować na rynku akcjami dziewięciu spółek. Resort finansów deklaruje, że widzi konieczność uporządkowania sprawy. GPW nie czeka biernie na uchwalenie nowych przepisów – dowiedział się „Parkiet”.

Publikacja: 26.10.2023 21:00

GPW ocenia, że istnieje ryzyko uznania za nieważne części transakcji zawieranych na rynku akcjami sp

GPW ocenia, że istnieje ryzyko uznania za nieważne części transakcji zawieranych na rynku akcjami spółek ASI. KNF i MF są innego zdania.

Foto: Fot. Miroslaw Stelmach

MCI Capital, Imperio, Unfold.VC, ABS Investment, Apollo Capital, Carpathia Capital, Centurion Finance, JR Holding oraz Spark VC to spółki, których notowania już od prawie miesiąca są zawieszone. Chodzi o zmiany w przepisach (weszły w życie 29 września), które zdaniem GPW rodzą obawę, że transakcje zawarte na akcjach giełdowych ASI mogą zostać uznane za nieważne.

Resort i KNF...

Co ciekawe, GPW podjęła taką decyzję, mimo iż na początku września Komisja Nadzoru Finansowego i Ministerstwo Finansów zgodnie stwierdziły, że znowelizowane przepisy nie mają zastosowania do ASI, których akcje są już dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym. Dlatego decyzja giełdy wywołała duże zaskoczenie.

W obliczu istniejących różnic w interpretacji przepisów stało się jasne, że konieczne są zmiany w prawie, które rozwieją wszystkie wątpliwości. Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, co się dzieje w tej sprawie.

1,6 mld zł

wynosi łączna kapitalizacja rynkowa dziewięciu giełdowych spółek, których notowania zostały zawieszone.

– Dostrzegamy konieczność wyjaśnienia i uporządkowania obecnych rozwiązań – odpowiedział resort. Podkreślił przy tym, że decyzja GPW ma charakter przejściowy, gdyż dotyczy wyłącznie zawieszenia obrotu akcjami spółek ASI, a nie ich wykluczenia.

– Nowe przepisy nie zobowiązują inwestorów detalicznych do zbycia posiadanych akcji ASI. Z drugiej strony zawieszenie obrotu giełdowego akcjami ASI nie wyłącza możliwości dokonywania transakcji tymi akcjami w ramach umów dwustronnych – informuje ministerstwo. W podobnym tonie wypowiada się Komisja Nadzoru Finansowego.

29 września

weszły w życie zmiany w przepisach, które dotyczą m.in. ASI, i właśnie od tej daty GPW zdecydowała o zawieszeniu notowań tych firm

– Obecnie istotne jest przede wszystkim pokazanie inwestorom perspektywy odwieszenia obrotu. To wiąże się w naturalny sposób z ewentualnymi zmianami legislacyjnymi, które były całkowicie niekontrowersyjne i zostały przygotowane. Natomiast z uwagi na kalendarz prac parlamentarnych nie zostały uchwalone. Zmiany te potwierdzałyby to, co i tak można z obecnych przepisów wyinterpretować – mówi Jacek Barszczewski, rzecznik KNF. Dodaje, że naturalnym horyzontem czasowym zawieszenia obrotu na spółkach ASI są wspomniane zmiany legislacyjne. Ponadto nadal można zawierać transakcje poza obrotem zorganizowanym. – Trzeba mieć też na uwadze, że tego typu inwestycje mają zasadniczo charakter długoterminowy. Z tego punktu widzenia, biorąc pod uwagę fakt, że zawieszenie obrotu z założenia będzie czasowe, horyzont czasowy zawieszenia obrotu należy postrzegać w kontekście długoterminowego charakteru inwestycji w ASI – podsumowuje Barszczewski.

Czytaj więcej

GPW zawiesiła notowania ASI. Wbrew stanowisku KNF

...oraz giełda i spółki

Jak się dowiedzieliśmy, Giełda Papierów Wartościowych współpracuje obecnie z niektórymi spółkami ASI nad rozwiązaniami, które być może pozwolą na wznowienie obrotu akcjami tych firm, zanim jeszcze zostaną uchwalone i wejdą w życie odpowiednie zmiany przepisów.

– Jak dotąd nie mamy do końca wypracowanych mechanizmów zapewniających bezpieczeństwo obrotu i interes jego uczestników. Nasze analizy wciąż trwają i na tym etapie nie możemy dokładnie ocenić, kiedy te prace zostaną zakończone i jaki będzie ich ostateczny rezultat – podkreśla jednocześnie GPW.

Spółką o największej kapitalizacji w grupie wspomnianych dziewięciu firm jest MCI Capital. Według ostatniego rynkowego kursu (czyli z 28 września 2023 r.) kapitalizacja funduszu wynosi nieco ponad miliard złotych.

Czytaj więcej

KNF może zapukać do drzwi zarządzających ASI

– Działając w interesie swoich akcjonariuszy, wystąpiliśmy 29 września 2023 r. do zarządu GPW z wnioskiem o odwieszenie obrotu akcjami. Jesteśmy w trakcie ustalania z GPW warunków, które powinny doprowadzić do odwieszenia notowań – mówi Ewa Ogryczak, wiceprezes MCI Capital.

Drugą co do wartości rynkowej spółką wśród dziewięciu giełdowych ASI jest wyceniany na niemal 0,3 mld zł JR Holding. On również zdecydował się wziąć sprawę we własne ręce. Prezes i akcjonariusz January Ciszewski postanowił doprowadzić do spełnienia warunków określonych ustawą, która przewiduje, że ASI, których akcjonariuszem powyżej 50 proc., jest „klient profesjonalny”, a takim klientem może być inna ASI, są wyłączone z ograniczenia handlu akcjami.

– W związku z tym, nie czekając na działania wspomnianych instytucji, podjąłem działania zmierzające do obecnej sytuacji, w której 53,39 proc. akcji JR Holding jest już w posiadaniu Onvestor ASI. W świetle posiadanych przez nas profesjonalnych opinii prawnych umożliwia to przywrócenie obrotu akcjami JR Holdingu – mówi Ciszewski. Dodaje, że zarząd jest w bliskim kontakcie z Giełdą Papierów Wartościowych. – Jesteśmy zdeterminowani, aby zrealizować jej oczekiwania. W związku z tym spodziewamy się, że zgodnie z brzmieniem przepisów przywrócenie notowań będzie możliwe niebawem – podsumowuje prezes.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty