Organiczny rozwój higienicznego giganta

Reckitt Benckiser. Akcje producenta artykułów higienicznych i lekarstw stają się bezpieczną opcją dla inwestorów, którzy cenią stabilny wzrost i pewną dywidendę

Publikacja: 07.10.2020 05:00

Organiczny rozwój higienicznego giganta

Foto: Bloomberg

Partnerem cyklu „Zagraniczna spółka dnia" jest Dom Maklerski BOŚ

Od początku roku notowania brytyjskiego producenta artykułów higienicznych oraz leków, w którego portfelu znajdują się marki takie jak Calgon, Durex czy Strepsils, wzrosły o ponad 20 proc. Mocna pozycja przedsiębiorstwa wynika m.in. ze stabilnej pozycji na rynku, znaczącej poprawy wyników finansowych oraz wypłacanej nieprzerwanie od 2006 r. dywidendy.

W I półroczu spółka wypracowała 6,9 mld funtów przychodów, o 10,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. Zysk spółki poszybował o 14 proc. do niemal 1,6 mld funtów.

GG Parkiet

Firma z pewnością stała się beneficjentem pandemii. Rosnąca dbałość społeczeństwa o zdrowie oraz nagła panika, która na początku zmotywowała ludzi do tworzenia zapasów, znalazły odzwierciedlenie w wynikach sprzedaży produktów higienicznych oraz leków, które wzrosły odpowiednio o 14 i 9 proc. Zaprocentował również rozwój kanału e-commerce, z którego przychody przebiły prognozy o ponad 60 proc. W tym roku wypłacona zostanie również dywidenda na poziomie z 2019 r., czyli 1,73 funta na akcję.

Dzięki stabilnej pozycji firma postanowiła zwiększyć program inwestycyjny z 2 mld funtów do 2,2 mld funtów. Dodatkowe środki mają zostać przeznaczone na dalszą poprawę sprzedaży internetowej oraz rozwój produktów spod marek Dettol i Lysol.

Aby poprawić komunikację z klientami oraz zwiększyć skuteczność reklamy, tydzień temu firma nawiązała współpracę z Google Cloud – platformą Google'a, dzięki której firma może wykorzystywać posiadane o kliencie informacje, aby efektywniej komunikować o swoim produkcie. Pierwsze testy nowych rozwiązań są już prowadzone m.in. w USA, Brazylii czy Wielkiej Brytanii. Spółka zamierza również wprowadzać na szerszą skalę inwestycje sprzyjające środowisku, jak m.in. dystrybucja wszystkich produktów do 2025 r. w butelkach pochodzących w 100 proc. z recyklingu.

Zdaniem ekspertów walory spółki są bezpiecznymi aktywami głównie ze względu na dziedzinę, w jakiej się specjalizuje. Jak podkreślają analitycy JP Morgan Chase, zapotrzebowanie na produkty FMCG jest stałe przez cały rok, a ponadprzeciętne wyniki półroczne tylko poprawiają atrakcyjność Reckittu. Eksperci zwracają również uwagę na wysokie prawdopodobieństwo wypłaty dywidendy w przyszłych latach.

Spółka notowana na giełdzie w Londynie wchodzi w skład indeksu FTSE 100, grupującego 100 największych spółek z tamtejszego parkietu. W tym roku cena walorów osiągnęła niemal 7,4 tys. funtów za papier. Jedyny raz w historii podobne wyniki odnotowano w 2017 r. GSU

Codziennie analizujemy wybraną, ciekawą spółkę z zagranicznych parkietów. Jeśli chcesz, abyśmy przeanalizowali spółkę wskazaną przez Ciebie, napisz na [email protected]

Wszystkie wcześniejsze analizy znajdziesz pod adresem: parkiet.com/zagraniczna-spolka-dnia

Zagraniczna Spółka Dnia
Wyniki wracają na dobre tory
Zagraniczna Spółka Dnia
Pierwsze dostawy do klientów
Zagraniczna Spółka Dnia
Zagrożenie pandemią spada, a wyniki idą w górę
Zagraniczna Spółka Dnia
Technologiczny gigant przejdzie rebranding?
Zagraniczna Spółka Dnia
Alcoa płynie na aluminiowej hossie
Zagraniczna Spółka Dnia
Stabilnie na trudnym rynku