Kontynuacja zwyżki wartości PLN

Ostatnie sesje na rynku polskiego złotego są ciągiem niemal nieprzerwanych wzrostów

Publikacja: 17.11.2017 08:23

Kontynuacja zwyżki wartości PLN

Foto: Bloomberg

Notowania BOSSAPLN – dane dzienne

Notowania BOSSAPLN – dane dzienne

DM BOŚ

Już od ponad tygodnia notowania rodzimej waluty pną się w górę, co obrazuje zwyżka indeksu BOSSAPLN. Wartość tego agregatu dotarła w drugiej połowie bieżącego tygodnia do rejonu 93,60-93,80 pkt., czyli do najwyższego poziomu od trzech tygodni.

Notowania USD/PLN – dane dzienne

Notowania USD/PLN – dane dzienne

DM BOŚ

W zasadzie bez większego wpływu na wartość polskiego złotego pozostawały wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej, które w ostatnim czasie miały ewidentnie gołębi ton. Wyjątkiem była wczorajsza wypowiedzi Eugeniusza Gatnara, którego zdaniem inflacja będzie rosła szybciej niż wskazują na to obecne projekcje, co może uzasadniać podwyżkę stóp już w I kwartale 2018 r. W opozycji do tego zdania pozostaje jednak wielu pozostałych członków RPP, z Adamem Glapińskim na czele, którzy twierdzą, że rychła podwyżka stóp byłaby niekorzystna dla polskiej gospodarki. Dzisiaj o poranku notowania par walutowych USD/PLN oraz EUR/PLN poruszają się zgodnie z rytmem zmian na szerokim rynku. Kurs eurodolara pnie się o poranku w górę, co sprawia, że euro wykazuje siłę także względem polskiego złotego, natomiast amerykański dolar pozostaje relatywnie słaby w relacji do PLN.

Notowania EUR/PLN – dane dzienne

Notowania EUR/PLN – dane dzienne

DM BOŚ

Nastroje na rynku polskiego złotego w pierwszej połowie sesji mogą być dyktowane właśnie informacjami z szerokiego rynku. Dopiero o godzinie 14:00 pojawią się ważne dane makro w Polsce, dotyczące rodzimego rynku pracy, które mogą mieć istotny wpływ na wartość PLN.

Waluty
Złoty pozostaje mocny do końca dnia
Waluty
Jen traci przed decyzją BoJ
Waluty
Złoty słabszy. Analitycy: Nie ma się czym martwić
Waluty
Fatalne dane z polskiego przemysłu ciążą złotemu
Waluty
Kurs złotego znów złapał wiatr w żagle
Waluty
Japoński jen na 34-letnich minimach