Klienci Playa z dostępem do sieci Orange do 2025 r. Ale nie do 5G

Najmłodsza nadal rozbudowująca zasięg własnych nadajników sieć komórkowa zmieniła zdanie i nie wyłączy usług w tzw. roamingu krajowym.

Publikacja: 08.06.2021 17:01

Klienci Playa z dostępem do sieci Orange do 2025 r. Ale nie do 5G

Foto: Bloomberg

Gdy w lutym 2018 roku, pół roku po wejściu na warszawską giełdę operator telekomunikacyjny Play ogłosił plan rozbudowy sieci własnych masztów i nadajników ówczesny prezes tej firmy Joergen Bang-Jensen tłumaczył, że to po to by w 2020 roku użytkownicy operatora nie musieli korzystać z infrastruktury jego konkurentów.

W ten sposób Play, ograniczając opłaty ponoszone na rzecz Plusa, Orange i T-Mobile, miał na bieżąco więcej zarabiać. Z czasem termin uzyskania niezależności przesunął się na 2021 rok. Obecnie firma deklaruje nadal na swojej stronie internetowej, że jej strategia zakłada „obniżenia kosztów roamingu krajowego aż do jego całkowitego wyłączenia w 2022 roku".

Tymczasem rano P4, właściciel marki Play i Orange Polska ogłosiły, że przedłużają umowę o tzw. roamingu krajowym o kilka lat: do końca 2025 roku.

Na mocy tej umowy klienci Playa poza zasięgiem jego własnych nadajników będą mogli korzystać z sieci 2G, 3G i 4G Orange Polska. Jak mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange, umowa nie obejmuje technologii 5G.

P4 zapłacić na rzecz Orange Polska 300 mln zł. To gwarantowany przychód, ponieważ formuła współpracy nie zmieniła się i nadal bazuje na modelu „take-or-pay". Polega on na tym, że nawet jeśli kontrahent nie kupuje usługi to i tak za nią płaci rodzaj odszkodowania.

Negocjacje umowy prowadzone były od połowy maja. Orange utajnił informację na ten temat w Komisji Nadzoru Finansowego, tłumacząc tę decyzję interesem firmy.

Paweł Puchalski, analityk w Santander Biuro Maklerskie nie ukrywa zaskoczenia i przypomina, że rozbudowa własnej sieci miała sprawić iż Play wygasi umowy z partnerami. Konrad Księżopolski, szef analityków w Haitong Banku mówi zaś, że nie jest to duże zaskoczenie biorąc pod uwagę wzmożoną konsumpcję usług telekomunikacyjnych w czasie pandemii.

Spytaliśmy P4 o powody zmiany podejścia do usług w roamingu krajowym oraz o to, czy firma ta prowadzi rozmowy o analogicznej współpracy także z innymi operatorami. Umowa z Polkomtelem, operatorem sieci Plus wygasła z końcem grudnia 2019 r.. W przyszłym roku wygasa kontrakt z T-Mobile Polska.

Play nie jest jednak skory by dzielić się szczegółowymi wyjaśnieniami. - Odpowiednio dostosowujemy nasze podejście do roamingu krajowego, ale jesteśmy też pragmatyczni. Nawet biorąc pod uwagę wielkość i jakość naszej sieci uznaliśmy, że przedłużenie współpracy z Orange w zakresie roamingu krajowego będzie korzystne dla klientów, ponieważ zapewnia im dodatkowy dostęp – przekazała nam Małgorzata Zakrzewska, dyrektor komunikacji w P4.

Konrad Księżopolski nie wyklucza, że umowa z Orange wynikać może także z refarmingu częstotliwości posiadanych przez Play. Telekomy coraz większą ich ilość przeznaczają na transmisję danych. Zanim nie wprowadzą szeroko odpowiednich technologii pozwalających na prowadzenie rozmów w sieciach 4G i 5G, refarming ten może odbywać się kosztem usług głosowych. Roaming krajowy tę lukę by wypełnił.

Nie jest tajemnicą, że P4 i Orange negocjują również warunki dostępu do sieci światłowodowych pomarańczowego telekomu. Kiedy mogą się one zakończyć – nie zdradzają.

Play nie ujawnił nam jaką część rozmów i transmisji danych jego użytkownicy realizują używając roamingu krajowego. Orange zapewnia, że jego klienci nie ucierpią z powodu współdzielenia zasięgu z użytkownikami Playa.

„Umowa dotyczy stosunkowo ograniczonego ruchu w porównaniu do ruchu generowanego przez klientów własnych Orange Polska i posiada wbudowane mechanizmy kontroli w celu zapewnienia odpowiedniej jakości usług" – zapewnia telekom kierowany przez Juliena Ducarroza.

W końcu grudnia Play docierał dzięki własnej sieci i sieci partnerów roamingowych do 99,6 proc. populacji kraju, w tym z 4G LTE docierał do ponad 99 proc. Polaków, a z LTE Ultra (nazwa handlowa dla LTE Advanced) do prawie 92 proc. Natomiast 5G (w paśmie 2100 MHz, czyli tzw. Legacy) Playa docierało w grudniu do 12,5 proc. mieszkańców kraju.

Z kolei zasięg sieci 4G Orange w końcu grudnia to 99,88 proc. populacji i 98,43 proc. terytorium kraju. Usługi w sieci 5G świadczy na 1,6 tys. nadajników i dociera z nimi potencjalnie do około 6,3 mln mieszkańców kraju (około 16 proc.).

Technologie
Alphabet wart już ponad 2 bln dolarów
Technologie
Asseco SEE się rozpędza
Technologie
Asseco SEE zapowiada przyspieszenie
Technologie
Shoper z mocnym wynikami. Akcje drożeją
Technologie
11 bit studios zdominowało kalendarz premier
Technologie
Drago odcina kupony od flagowej produkcji