– Spółka miała w planie przeprowadzenie badań sejsmicznych 3D w Rumunii, instalację kolejnych pomp w celu zwiększenia produkcji w Tunezji oraz potencjalne wykonanie kolejnego odwiertu produkcyjnego na polu Moftinu (na złożu gazu w Rumunii – red.). Wszystko to zostało wstrzymane do czasu, aż będziemy mogli planować, bez ograniczeń w mobilności, pracę naszych pracowników oraz swobodniej i bezpieczniej poruszać się po terenach, gdzie prowadzimy działalność poszukiwawczo-wydobywczą – mówi Jeffrey Auld, prezes Serinus Energy.

Pierwotnie grupa zakładała w tym roku większą wartość inwestycji niż w 2019 r. Wówczas nakłady na rzeczowe aktywa trwałe wyniosły prawie 4,9 mln USD, z czego większość, bo 3,9 mln USD, wydano na zagospodarowanie złoża gazu w Rumunii. Serinus Energy informuje, że jego kadra pracuje zdalnie od połowy marca. – Nasi pracownicy w terenie są bezpieczni i czują się dobrze, a my nie odnotowaliśmy żadnych incydentów związanych z Covid-19. Nasze wydobycie odbywa się bez jakichkolwiek zmian, ale wyraźnie spadła cena, jaką otrzymujemy za sprzedaż ropy i gazu – zauważa Auld. Dodaje, że przy niższych cenach surowców w grupie mocno spadła wartość operacyjnych przepływów pieniężnych, co skutkuje opóźnieniami w realizacji zaplanowanych inwestycji. W tej sytuacji trudno również liczyć na poprawę przychodów i zysków.

– Wszystkie inwestycje mają na celu wywarcie wpływu na przyszłe wyniki poprzez zapewnienie zwrotu w postaci dodatkowych przepływów pieniężnych. Przesuniecie planowanych inwestycji powoduje także odroczenie tych zwrotów – twierdzi Auld. Ubiegły rok Serinus Energy zamknął z 7,5 mln zł straty netto wobec 17,7 mln zł – również na minusie – zanotowanych w 2018 r. Grupie nie udało się wyjść na plus pomimo podwojenia przychodów ze sprzedaży ropy i gazu. Co więcej, średnie dzienne wydobycie wzrosło czterokrotnie, do 1,39 tys. boe (baryłek ekwiwalentu ropy). To przede wszystkim rezultat uruchomienia produkcji błękitnego paliwa w Rumunii. Tamtejsze złoże zapewniło dwie trzecie ogółem wydobytej przez Serinus Energy ilości surowców. TRF