Zdaniem autorów raportu utrzymany zostanie trend wzrostowy w eksporcie części i akcesoriów czy pojazdów ciężarowych. Jednak ogólna dynamika zostanie nieznacznie wyhamowana, głównie poprzez samochody osobowe i towarowo-osobowe.

Przewidywania ekspertów zakładają w 2018 roku wzrost na poziomie około 7 proc., co oznacza osiągnięcie przez eksport przemysłu motoryzacyjnego z Polski poziomu około 27 mld euro. Rok 2017 był dla branży rekordowy. Wartość eksportu przekroczyła poziom 25 mld euro, z czego ponad 11,2 mld zł przypadło na sprzedaż części i akcesoriów, a prawie 2,7 mld na pojazdy ciężarowe. Głównym kierunkiem polskiego eksportu były Niemcy. Rynek ten odpowiadał w minionym roku za 30 proc. całego eksportu i ponad 38 proc. w segmencie części i akcesoriów. - Warto podkreślić dwa trendy. Pierwszym z nich jest coraz wyższy udział części i akcesoriów w całości eksportu branży.

Producenci komponentów odgrywają już od kilku lat pierwszoplanową rolę, zarówno pod względem zatrudnienia, produkcji sprzedanej, jak i eksportu. Drugim trendem jest spadek w II połowie zeszłego roku eksportu samochodów osobowych i towarowo-osobowych, wynikający z niższej ich produkcji. Tendencja ta utrzyma się także w 2018 roku - prognozują eksperci.