Tym razem klienci, którzy skorzystają z „Funduszu z 5-proc. lokatą", mogą zdeponować na trzymiesięcznej lokacie ze stałym oprocentowaniem 5 proc. w skali roku minimum 1 tys. zł. Skorzystanie z lokaty jest możliwe przy jednoczesnym zakupie jednostek uczestnictwa Skarbiec TFI w kwocie dwukrotnie wyższej niż ulokowane pieniądze. Promocja potrwa do 30 kwietnia.

Przybędzie kont | Zmiana ustawy o usługach płatniczych spowoduje, że od 8 sierpnia 2018 r. nowe przepisy nałożą na banki obowiązek oferowania tzw. podstawowego rachunku płatniczego. – Podstawowy rachunek płatniczy będzie mógł założyć każdy Polak, pod warunkiem że nie posiada innego konta osobistego w polskiej walucie. Jego otwarcie nie będzie mogło się wiązać z żadnymi opłatami. Co więcej, banki nie będą mogły warunkować dostępu do niego skorzystaniem z innych usług – wyjaśnia Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku. Nowelizacja może wprowadzić na rynku bankowym spore zamieszanie. Część klientów może się zdecydować na zamknięcie kont, za które płacili, aby skorzystać z bezpłatnej oferty. Rynek liczy jednak przede wszystkim na to, że na usługi bankowe zdecyduje się spora część z 17 proc., które według NBP nie posiadają żadnego rachunku osobistego.

Elektroniczna zmiana danych | Bank BGŻ BNP Paribas udostępnił klientom możliwość samodzielnej aktualizacji danych w systemie bankowości elektronicznej Pl@net. Klienci mogą złożyć wniosek o zmianę danych dowodu osobistego: serii, numeru oraz daty upływu terminu ważności. Wystarczy załączyć skan obu stron aktualnego dowodu osobistego oraz podać wymagane dane. Klient może też załączyć zdjęcia dokumentu przy użyciu telefonu komórkowego. Następnie wniosek automatycznie się aktualizuje, a dane po pozytywnej weryfikacji zostają przesłane do wszystkich systemów banku.

Będzie łatwiej płacić kartą | Przedsiębiorcy, którzy dotychczas nie przyjmowali płatności bezgotówkowych, mogą przystąpić do programu Polska Bezgotówkowa w oddziałach PKO Banku Polskiego w całym kraju. W jego ramach mali detaliści otrzymają darmową usługę akceptacji kart przez 12 miesięcy. W ciągu najbliższych trzech lat ogółem zainstalowanych ma być około 500 tys. terminali płatniczych. Program realizowany jest przez Fundację Polska Bezgotówkowa przy udziale Związku Banków Polskich i wsparciu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.