Komentarze

Zniżki cen cukru

Ubiegły miesiąc na rynku cukru był okresem systematycznego wzrostu notowań.

Paweł Grubiak, prezes Superfund TFI

Foto: Archiwum

Jednak lipcowa zwyżka była raczej wyjątkiem, a nie regułą na tle ostatnich wydarzeń na rynku cukru. Już od początku października minionego roku notowania cukru znajdują się pod wyraźną presją strony podażowej, a po korekcie wzrostowej w poprzednim miesiącu notowania cukru powróciły do spadków już w pierwszych dniach sierpnia.

Obecnie cena cukru w Stanach Zjednoczonych porusza się tuż powyżej poziomu 13 centów/lb, co oznacza, że znajduje się bardzo blisko tegorocznych minimów ustanowionych pod koniec czerwca, a znajdujących się w pobliżu 12,70 centów/lb.

Powrót notowań cukru do zniżek jest uzasadniony fundamentalnie, ponieważ w sezonie 2017–2018 na globalnym rynku tego surowca z powrotem ma się pojawić nadwyżka produkcyjna. Ten scenariusz popierają wstępne wyliczenia i obserwacje upraw m.in. w Brazylii, czyli państwie będącym największym na świecie producentem cukru. Dodatkowo w miniony czwartek amerykański Departament Rolnictwa w swoim raporcie podwyższył prognozy podaży cukru w Stanach Zjednoczonych. Według tej instytucji w sezonie 2017/2018 produkcja cukru z trzciny i buraka cukrowego w USA ma wynieść 8,97 tzw. short tons (ok. 8,14 ton) wobec lipcowej prognozy na poziomie 8,74 short tons i ubiegłorocznej produkcji wynoszącej 8,85 short tons.

Dane fundamentalne nie dają na razie paliwa do dalszego wzrostu tego surowca i będą czynnikiem wpływającym na dalsze jego przeceny.

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz