Indykpol: Polskie spółki chcą wrócić do RPA

Indykpol chce wrócić ze swoimi towarami do Republiki Południowej Afryki. – Od zniesienia blokady upłynęło niewiele czasu, sprawdzamy możliwości sprzedaży na tym rynku. Będziemy chcieli lokować tam swoje produkty – mówi Krystyna Szczepkowska, rzecznik Indykpolu.

Publikacja: 10.08.2018 06:00

Indykpol: Polskie spółki chcą wrócić do RPA

Foto: AFP

 

O zdjęciu restrykcji wprowadzonych w grudniu 2016 r. poinformowały we wtorek 6 sierpnia 2018 r. władze RPA. Zakaz eksportu polskiego drobiu do RPA trwał 20 miesięcy. Jak poinformował główny lekarz weterynarii, zakłady, które mają mięso wyprodukowane po 6 sierpnia, mogą je już pakować na eksport.

Jedyny notowany na giełdzie producent drobiu sprzedał niedawno jeden z zakładów, który był na liście zaakceptowanych przez RPA polskich eksporterów, czyli zakład uboju kurczaków w Lublinie. Wartość transakcji wyniosła 190 mln zł. – Ze środków pochodzących z transakcji spółka całkowicie spłaciła zobowiązania kredytowe wobec konsorcjum banków BZ WBK, Pekao oraz BGK – informował Indykpol w komunikacie w marcu.

Indykpolowi wciąż zostaje jednak główny zakład w Olsztynie, który także jest na liście dopuszczonych w RPA eksporterów, a spółka dość oględnie deklaruje dalsze zainteresowanie eksportem do tego kraju. – Rynek RPA to kolejny ważny pozaeuropejski kierunek eksportowy dla polskiego drobiu – mówi Krystyna Szczepkowska. – Ze wcześniejszej współpracy wynika, że rynek RPA ma duży potencjał. Poza tym odbiorcy z tego rynku poszukują innych elementów niż klienci unijny i w ten sposób uzupełniają ofertę.

Dzisiejszy właściciel zakładów w Lublinie, firma SuperDrob, przyznaje, że już zaczyna odbudowywać relacje z odbiorcami z RPA przejętymi wraz zakładem od Indykpolu. – Ze względu na to, że przerwa w eksporcie była niemal dwuletnia, trzeba teraz krok po kroku odtworzyć relacje z klientami. Eksport ruszy, gdy tylko skompletujemy zamówienia od kontrahentów – mówi Jan Wolff, dyrektor eksportu w SuperDrobiu. Najważniejszym rynkiem, trzecim dla polskich drobiarzy są jednak Chiny. Eksport i do RPA, i do Chin, zablokowało wykrycie w Polsce grypy ptaków w grudniu 2016 r. Na powrót na ten rynek czeka także Indykpol, obie te firmy są na liście pięciu polskich producentów zaakceptowanych jako eksporterzy mięsa. API

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/spolka/indykpol

Handel i konsumpcja
Trigon DM wyżej ceni Dadelo
Handel i konsumpcja
Choć szara strefa się kurczy, to rośnie nielegalna sprzedaż alkoholu
Handel i konsumpcja
1000 osób do zwolnienia w Eurocashu
Handel i konsumpcja
Sklepy ostro walczą na ceny, a te będą znowu szybciej rosnąć
Handel i konsumpcja
Eurocash wyraźnie słabnie po wynikach
Handel i konsumpcja
Wittchen zarobił mniej, ale dywidenda w górę