Sektorowy subindeks Stoxx Europe 600 Banks zyskał od początku roku ponad 9 proc., gdy paneuropejski indeks Stoxx Europe 600 wzrósł w tym czasie o 7,7 proc. W piątek Stoxx Europe 600 Banks rósł aż o ponad 3 proc. Rynek reagował w ten sposób na nowe, korzystne dla banków wytyczne Komitetu Bazylejskiego ds. Nadzoru Bankowego.

„Ostateczne wytyczne przyniosły ulgę i banki będą mogły dzięki temu wypłacić większe dywidendy" – piszą analitycy UBS. Eksperci JPMorgan Chase wskazują zaś, że reguły ogłoszone przez Komitet są dużo łagodniejsze, niż się spodziewano.

Co tak ucieszyło analityków oraz inwestorów? Komitet Bazylejski przedstawił nowe reguły dotyczące obliczania ryzyka związanego z aktywami znajdującymi się w bilansach banków. Ustalił on m.in., do jakiego stopnia banki mogą kierować się własnymi modelami oceny ryzyka i jak bardzo na podstawie tych modeli zaniżać ryzyko. Nowe wytyczne Komitetu mówią, że całkowite aktywa ważone ryzykiem według własnych modeli banków nie mogą być mniejsze niż 72,5 proc. wartości obliczonej na podstawie standaryzowanych reguł stosowanych przez regulatorów. Komitet poluzował też własne reguły obliczania ryzyka. Według zmienionych wyliczeń aktywne międzynarodowo banki miały na koniec 2015 r. niedobór kapitału wynoszący 90,7 mld euro. 36,7 mld euro z tej sumy przypadło na europejskich pożyczkodawców. Przez ostatnie dwa lata wiele z nich jednak mocno podwyższyło swoje kapitały.

– Było trudno osiągnąć porozumienie w sprawie tych regulacji. Jest równie ważne, by wszyscy regulatorzy zaczęli wdrażać te reguły w sposób konsekwentny – stwierdził Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego. Proces wdrożenia wytycznych zacznie się w 2022 r.