Finanse bez Wielkiej Brytanii

Branża finansowa i bankowa nerwowo reaguje na coraz gorzej idące negocjacje w sprawie brexitu.

Publikacja: 09.12.2020 13:44

Finanse bez Wielkiej Brytanii

Foto: AFP

Gdy negocjacje w sprawie umowy handlowej między Wielką Brytanią a Unią Europejską idą coraz gorzej, w branży finansowej i bankowej robi się coraz bardziej nerwowo. Christian Sewing, prezes Deutsche Bank, powiedział CNBC, że bank jest przygotowany na każdą ewentualność, jeśli chodzi o ostatnie rozmowy mające na celu przełamanie impasu.

Pozostałe różnice między obiema stronami dotyczą praw połowowych, zasad konkurencji i zarządzania każdą umową.

„Jako bank musisz planować konserwatywnie, jesteśmy przygotowani na brak transakcji, a zatem nie zmienia to naszego poglądu, nie zmienia naszej strategii" - powiedział Sewing, gdy bank zorganizował dzień inwestora w środę. „Jesteśmy przygotowani na każdy wynik 9rozmów - red.)" - dodał.

Okres przejściowy Wielkiej Brytanii po brexicie kończy się 31 grudnia. Jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie, istnieje scenariusz braku porozumienia, w którym firmy po obu stronach kanału La Manche będą prawdopodobnie musiały ponieść wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej - a eksport może być regulowany taryfami.

Brytyjski premier Boris Johnson przygotowuje się do wyjazdu do Brukseli w środę na roboczą kolację z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Obie strony wyraziły chęć zawarcia porozumienia, ale przyznały, że nierozstrzygnięte kwestie sprawiają, że jest to trudne.

Potencjalne fiasko negocjacji odbiło się echem w odczuciu wielu środowisk biznesowych zarówno w UE, jak i Wielkiej Brytanii - gdzie brytyjskie grupy biznesowe ponownie ostrzegły we wtorek, że firmy nie miały czasu na przygotowanie się do zakończenia okresu przejściowego. Liderzy przemysłu, przemawiając w środę przed komitetem rządowym dodali, że kraj prawdopodobnie doświadczy zakłóceń w imporcie żywności i napojów, wyższych kosztów samochodów, jeśli zostaną wprowadzone opłaty, i uderzenia w brytyjską branżę usług finansowych.

Sewing powiedział, że scenariusz braku umowy nie byłby dobry również dla reszty Europy. „Myślę, że ogólnie rzecz biorąc dla Europy i dla środowiska, brak porozumienia nie byłby świetnym wynikiem, wszyscy to wiemy" - powiedział. „Ale co najważniejsze, jesteśmy przygotowani na każdy wynik dla naszych klientów i że oczywiście możemy sobie z tym poradzić i tak jest. Tak więc przygotowania w Deutsche Bank zostały zakończone. Oczywiście wolelibyśmy porozumienie, ale ostatecznie nie leży to w naszych rękach - musimy również przygotować się na jego brak" - stwierdził.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?