Rosyjska agencja ratingowa RIA Rating przygotowała ranking 200 największych (wg. aktywów na początek 2018 r.) banków Europy Środkowo-Wschodniej. W zestawieniu znalazły się banki 13 krajów - Białorusi, Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainy i Węgier.

Najwięcej - 75 banków (37,5 proc.) ma w rankingu Rosja i to jej państwowe giganty zajęły trzy pierwsze miejsca. Na czele Sbierbank z aktywami 470,7 mld dol., przed VTB (225,8 mld dol.) i Gazprombankiem (96,08 mld dol.). Na czwartej pozycji znalazł się państwowy PKO BP (85,29 mld dol.), piątkę zamyka największy bank Czech - Česká spořitelna (62,43 mld dol.). W dziesiątce jest jeszcze jeden bank z Polski - Pekao (53,27 mld dol.), bank czeski ČSOB, węgierski OTP Bank i rosyjski Rossielchozbank.

W dwusetce banki z Polski (23) stanowią 11,5 proc. wszystkich, czeskich banków jest 8,5 proc. a rumuńskich 8 proc.. Autorzy zestawienia podkreślają, że liczba banków w rankingu odpowiada wielkości reprezentowanych przez nie gospodarek. Wielkość rosyjskiego PKB według parytetu siły nabywczej jest w regionie największa - 4 bln dol. (2017 r). Dla porównania PKB pozostałych 12 państw wyniósł łącznie 3,4 bln dol., z czego 1,1 bln dol. to PKB Polski. Trzecią gospodarką regionu jest rumuńska (0,48 bln dol.).

„Polska może pochwalić się tym, że jest krajem z największym średnim rozmiarem banku wg. aktywów - 19 mld dol. Banki rosyjskie mają średnie aktywa na poziomie 17,3 mld dol., a czeskie 16,6 mld dol." - piszą autorzy rankingu. Podkreślają też pozytywną dynamikę wzrostu aktywów banków w regionie w 2017 r. Łączne aktywa 200 ocenionych banków zwiększyły się w ciągu roku o 19,2 proc. do 2,52 bln dol. na początku 2018 r. Aby jednak nie popadać w nadmierny optymizm autorzy dodają, że jest to mniej, aniżeli wynoszą aktywa jednego tylko amerykańskiego banku - JPMorgan Chase&Co. (6 miejsce na świecie). Niechlubny rekord spadku aktywów wśród 200 największych banków regionu należy do rosyjskich instytucji. Z 28 banków na minusie 70 proc. (18) to banki z Rosji.. Na czele bank Otkrycie - jest to wprawdzie bank prywatny, ale po objęciu sankcjami banku Rassija, Kreml zaczął tam lokować dużo pieniędzy, a menadżerowie Otkrycia nie poradzili sobie z ich bezpiecznym inwestowaniem. Przez rok bank zanotował stratę 7,3 mld dol. Ukraina ma 4 banki na minusie, a po jednym Białoruś, Węgry, Litwa i Czechy.

„Z powodu ogromnych strat, łączny wynik finansowy 75 rosyjskich banków wyniósł jedynie 2,2 bln dol. To mniej niż u banków Polski i Czech. (...) Największe zyski łączne miały banki polskie" - podsumowuje RIA Rating.