Szampańskie nastroje w strefie euro

Pomimo obowiązujących wciąż ograniczeń aktywności ekonomicznej, nastroje przedsiębiorstw i konsumentów w Europie Zachodniej są obecnie lepsze niż średnio w ostatnich dekadach. W Polsce i innych krajach naszego regionu optymizmu jednak nie widać.

Publikacja: 30.03.2021 12:28

Szampańskie nastroje w strefie euro

Foto: Bloomberg

Europejski wskaźnik nastrojów (ESI), obliczany przez Komisję Europejską na podstawie ankiety wśród gospodarstw domowych i menedżerów przedsiębiorstw dla każdego z państw UE, w marcu w strefie euro wyniósł 101 pkt, w porównaniu do 93,4 pkt w lutym. To oznacza, że jest już tylko o 3 proc. niżej niż w lutym ub.r., czyli tuż przed wybuchem pandemii COVID-19. W niektórych krajach, np. w Niemczech, nastroje są już nawet lepsze niż wtedy. Co więcej, tak dużą miesięczną zwyżkę ESI (o 7,6 pkt) w strefie euro odnotowano poprzednio w czerwcu, gdy luzowane były restrykcje po pierwszej fali epidemii.

W świetle publikowanych wcześniej ankietowych wskaźników koniunktury w marcu, takich jak PMI i Ifo, zwyżka ESI nie jest zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się jednak wyraźnie słabszej poprawy nastrojów. Przeciętnie oczekiwali, że w strefie euro wskaźnik KE wzrośnie w lutym do zaledwie 96 pkt.

Przypływ optymizmu jest też o tyle zaskakujący, że w większości krajów strefy euro obowiązują daleko idące ograniczenia aktywności ekonomicznej, a rządy stale je przedłużają. Widać też rozczarowanie przebiegiem akcji szczepień.

W Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie trzecia fala COVID-19 jest większa niż w zachodniej Europie, nastroje przedsiębiorców i konsumentów są wyraźnie słabsze.

W Polsce ESI wzrósł w marcu do 90,3 pkt z 87 pkt w lutym. To wprawdzie również najlepszy wynik od początku pandemii, ale jednak wciąż o ponad 11 proc. niższy niż w lutym 2020 r. Podobnie jest na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii. W Czechach ESI w marcu nawet zmalał i jest o 15 proc. niższej niż przed wybuchem pandemii.

ESI odzwierciedla oceny konsumentów i przedsiębiorstw dotyczące ich obecnej sytuacji finansowej oraz ich oczekiwania na przyszłość. W strefie euro w marcu nastroje poprawiły się we wszystkich sektorach. W przemyśle po raz pierwszy od grudnia 2018 r. więcej przedsiębiorstw zaraportowało poprawę swojej sytuacji i perspektyw niż ich pogorszenie. W budownictwie i usługach oraz wśród konsumentów przeważają wciąż pesymiści, ale nastroje i tak są najlepsze od roku. Nieco gorsze są w handlu detalicznym.

W Polsce zwyżka ESI również była podyktowana poprawą nastrojów we wszystkich sektorach gospodarki, ale była ona znacznie mniejsza. W żadnym z sektorów nie widać też przewagi optymistów.

Gospodarka światowa
USA: Odczyt PKB rozczarował inwestorów
Gospodarka światowa
PKB USA rozczarował w pierwszym kwartale
Gospodarka światowa
Nastroje niemieckich konsumentów nadal się poprawiają
Gospodarka światowa
Tesla chce przyciągnąć klientów nowymi, tańszymi modelami
Gospodarka światowa
Czy złoto będzie drożeć dzięki Chińczykom?
Gospodarka światowa
Czy cena złota dojdzie do 3000 dolarów za uncję?