Ćwierć miliona przedsiębiorców w Programie Polska Bezgotówkowa

Ponad 250 tys. przedsiębiorców przyjmuje już płatności bezgotówkowe korzystając z 350 tys. terminali sfinansowanych przez Program Polska Bezgotówkowa.

Publikacja: 15.12.2020 12:56

Ćwierć miliona przedsiębiorców w Programie Polska Bezgotówkowa

Foto: Fotolia

Za pośrednictwem terminali z Programu zrealizowano już ponad 407 mln transakcji za łączną kwotę 21,6 mld zł. Wśród beneficjentów Programu znaleźli się przedsiębiorcy reprezentujący sektor małych, średnich oraz mikroprzedsiębiorstw, a także podmioty administracji publicznej oraz związki wyznaniowe.

Terminale instalowane w ramach Programu działają już w blisko 15 tys. miejscowości. Prawie połowa terminali jest używana przez przedsiębiorców z województwa mazowieckiego, śląskiego, wielkopolskiego i małopolskiego. Pierwszą piątkę zamyka województwo dolnośląskie.

- Dzięki naszym działaniom udało się zmienić obszar płatności bezgotówkowych w Polsce oraz ich postrzeganie zarówno przez przedsiębiorców, jak i konsumentów. Nasze cele na kolejne lata są równie ambitne – komentuje dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w badaniu na zlecenie Fundacji wskazywali, że doświadczenia związane z epidemią nowego koronawirusa utwierdziły ich w decyzji o instalacji terminala. Ci przedsiębiorcy, którzy nie posiadają jeszcze terminala, zaczęli natomiast myśleć o podłączeniu go w swojej firmie w najbliższej przyszłości. Firmy biorące udział w Programie zauważyli wzrost liczby transakcji wykonywanych za pomocą płatności bezgotówkowych. Według danych Fundacji średni obrót per terminal miesięcznie wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku o około 30 proc. Nastąpił również wzrost liczby miesięcznych transakcji per terminal.

- Epidemia zwiększyła zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi, jednak należy pamiętać, że stało się to przy spadku wolumenu transakcji. Większe zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi widzimy od marca, ale wiele branż funkcjonowało i funkcjonuje nadal w ograniczonym zakresie, do wielu z nich klienci nie powrócili w takiej liczbie jak przed marcem 2020. Ważne jest jednak to, że przedsiębiorcy postrzegają płatności bezgotówkowe, jako te, które gwarantują szybkość, wygodę, a może przede wszystkim higienę i bezpieczeństwo dla klientów. Wielość komunikatów, które mówiły o tym, że płatności bezgotówkowe są bezpieczne dla zdrowia, docierała do obywateli z wielu stron, a to przełożyło się np. na wzrost liczby transakcji per terminal miesięcznie – dodaje Mieczysław Groszek.

Optymizmem napawa fakt, że z danych zbieranych przez Fundację Polska Bezgotówkowa wynika, że od kilku miesięcy widoczny jest zdecydowany wzrost płatności bezgotówkowych w branżach, które dotychczas sporadycznie korzystały z terminali. - Do „bezgotówki" przekonują się branże, które dotychczas nie były zainteresowane taką formą płatności. Jest to chyba znak naszych czasów – koronawirus z pewnością zachęcił przedsiębiorców do instalacji terminala. O możliwość płacenia kartą pytają też coraz częściej również sami klienci. Fundacja ułatwia przedsiębiorcom instalację terminali płatniczych, umożliwiając brak opłat za urządzenie przez 12 miesięcy – dodaje prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Działa ona od początku 2018 r. i odpowiada za około 80 proc. terminali płatniczych zainstalowanych w Polsce od tego momentu. Z danych NBP wynika, że na koniec czerwca było 975 tys. terminali, wszystkie obsługują płatności zbliżeniowe. Ministerstwo Finansów informowało jednak w lipcu, że jest już ponad 1 mln terminali (różnica może wynikać w innej metodologii, dane MF mogą uwzględniać także zagranicznych agentów rozliczeniowych).

Finanse
Trudny spadek po GNB
Finanse
Roszady w rejestrze shortów
Finanse
ZBP: Kredyt „Mieszkanie na start” wcale nie taki atrakcyjny
Finanse
Sławomir Panasiuk zamienia KDPW na GPW
Finanse
WIG20 obchodzi 30 urodziny. W ostatnich latach przeżywał prawdziwą huśtawkę nastrojów
Finanse
Szansa na małą dywersyfikację oszczędności emerytalnych