Euro i dolar to waluty do oszczędzania

Coś drgnęło w lokatach walutowych. Przynajmniej tych w euro. Już nie ułamki procenta określają oprocentowanie.

Publikacja: 19.04.2024 20:24

Euro i dolar to waluty do oszczędzania

Foto: Bloomberg

Oddział estońskiego Inbanku proponuje 3,2 proc. na lokacie 12-miesięcznej i 3 proc. na półrocznej. Na trzymiesięcznej już „tylko” 2 proc. Ale, co ważne, do założenia lokaty nie potrzeba konta osobistego. Niestety, skończyła się promocja w Banku Pekao, który oferował trzymiesięczną lokatę z oprocentowaniem 2,5 proc., półroczną na 2,8 proc. i roczną z oprocentowaniem 3 proc. Ale i tak nie jest źle: obecnie można uzyskać 2,5 proc. na lokacie 12-miesięcznej, 2,3 proc. na lokacie sześciomiesięcznej i 2,0 proc. na lokacie trzymiesięcznej. Nieco zaporowa jest tylko minimalna wartość lokaty: 5 tys. euro. No i trzeba mieć konto osobiste w tym banku.

Można też założyć konto oszczędnościowe w euro – czyli mieć stały dostęp do pieniędzy. Konto Aion Oszczędności oferuje 1,5 proc. do 31 maja, tyle samo można uzyskać przez 120 dni na Nest Koncie Oszczędnościowym Waluta w EUR.

Inne banki nie zamierzają posiadaczy euro rozpieszczać. Oferta premium w Citibanku to 0,5 proc. na 12 miesięcy od 5 tys. euro; 0,4 proc. na sześć miesięcy, 0,3 proc. na trzy i 0,2 proc. na miesiąc. VeloBank daje 0,2 proc. na trzy miesiące od 100 euro.

Pekao jest za to liderem oprocentowania lokat dolarowych. Zmieniają się tylko oprocentowania w poszczególnych okresach. W ubiegłym roku sześciomiesięczna lokata oprocentowana była na 3 proc., trzymiesięczna na 2,5 proc. Oferta obowiązywała tylko do końca września, ale wcześniej miała się skończyć w czerwcu. Tymczasem mamy kwiecień, a promocyjne oprocentowania są wciąż w ofercie. Tym razem jest 3 proc. na lokacie 12-miesięcznej, 2,8 proc. na sześciomiesięcznej i 2,5 proc. na lokacie trzymiesięcznej. Minimalny próg to 5 tys. dolarów. A dalej jest gorzej – 0,95 proc. na rok od 5 tys. dolarów w Citibanku czy 0,9 proc., też na rok, ale od tysiąca dolarów, w BNP Paribas. I dalej w dół.

Utrzymywanie lokaty w funtach brytyjskich opłaca się jedynie dla większych kwot. W Citibanku na rok otrzymuje się 0,6 proc., ale dla kwot od 5 tys. funtów. Tyle samo oferuje na rocznej EKOlokacie GBP BOŚ – ale od 250 funtów. Tyle że konta nie wymaga.

No i franki szwajcarskie. Tu wyboru nie ma: już od dawna lokaty w tej walucie ma tylko BOŚ. A oprocentowanie jest po prostu nikłe. Na EKOlokacie z Frankiem na dwa i trzy lata wynosi 0,1 proc., na sześć i 12 miesięcy 0,05 proc., a na trzy miesiące – zaledwie 0,01 proc. Przy ulokowaniu kwoty minimalnej, 1000 CHF, odsetki są niezauważalne.

Oszczędzanie
Kiedy Polacy zdecydują się na zwiększenie wydatków?
Oszczędzanie
Najlepsze lokaty przyniosą realny zysk. Ale deponenci strat nie pokryją
Oszczędzanie
Większość Polaków uważa, że instytucje finansowe dobrze chronią ich pieniądze
Oszczędzanie
Wciąż można znaleźć lokaty perełki. Serwowane razem z kontem
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Oszczędzanie
Polacy oszczędzają, Amerykanom coraz trudniej
Oszczędzanie
Dla deponentów największym zagrożeniem jest inflacja