UOKiK staje po stronie frankowiczów

Urząd uważa, że banki nie mogą żądać wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy. W podobnym tonie wypowiedział się wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich.

Publikacja: 23.12.2019 17:15

UOKiK staje po stronie frankowiczów

Foto: Adobestock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w swoim stanowisku do sprawy państwa Dziubaków stwierdza m.in., że orzeczenie TSUE ma znaczenie dla każdej umowy zawierającej klauzule niedozwolone. Według urzędu, unieważnienie umowy możliwe jest tylko za zgodą konsumenta, a takie rozwiązanie może być często dla niego korzystne.

"Nie można uznać art. 358 par. 2 kodeksu cywilnego odnoszącego się do średniego kursu NBP za przepis dyspozytywny, tym samym nie można stosować tego przepisu w miejsce nieważnych, niedozwolonych postanowień umów kredytowych w CHF" – twierdzi urząd.

Z jego stanowiska wynika, że bankowi nie przysługuje uprawnienie do żądania wynagrodzenia za korzystanie z kapitału oraz odsetek, gdy sąd unieważni umowę o kredyt hipoteczny wyrażony w walucie obcej. "Śledząc coraz częściej pojawiające się doniesienia o próbach nacisku przez banki na kredytobiorców kwestionujących ważność umów kredytowych ze względu na zawarte w nich klauzule abuzywne, nie widzę podstaw prawnych, aby były one uprawnione do żądania jakichkolwiek sum pieniężnych od swoich klientów, gdy sąd unieważni umowę. Przypominam, że przyczyną takiego orzeczenia jest stosowanie przez bank klauzul niedozwolonych, co narusza dobre obyczaje i interesy konsumentów" - ocenił prezes UOKiK Marek Niechciał, który po ponad trzech latach zrezygnował dzisiaj ze stanowiska, bo od lutego obejmie fotel szefa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Raiffeisen, bank z którym państw Dziubakowie spierają się w sądzie, zapowiedział, że będzie domagał się opłaty za korzystanie z kapitału w razie unieważnienia umowy.

"Nie może być zgody na to, że tylko konsumentów obciążają sprzeczne z prawem działania banków. W takiej sytuacji tylko klienci instytucji finansowych ponoszą konsekwencje, a bank nie ponosi żadnych, wręcz czerpie korzyści, mimo że stosował postanowienia abuzywne. Jest to ewidentne niezgodne z postanowieniami dyrektywy 93/13 dotyczącej nieuczciwych warunków umownych" - dodał.

W komunikacie podano, że UOKiK obserwuje i analizuje bardzo różne wypowiedzi na temat rozstrzygnięcia TSUE. "Niepokoją nas opinie i stanowiska, które są sprzeczne z wnioskami płynącymi z tego orzeczenia. Przygotowaliśmy stanowisko, które będzie istotną wskazówką dla kredytobiorców w walce o swoje prawa. Będziemy się przyglądać działaniom banków, które próbują swoich klientów straszyć lub błędnie informować o skutkach wyroku i interweniować w przypadku naruszenia prawa" - poinformował prezes UOKiK.

"Liczymy również, że to stanowisko będzie pomocne dla wszystkich sądów powszechnych, które obecnie zalewane są pozwami kredytobiorców" – dodał UOKiK.

Banki
Zysk Alior Banku nieco powyżej oczekiwań. Będzie dywidenda
Banki
Banki nie są nadmiernie drogie, ale hossa nie będzie trwać wiecznie
Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa