Alior rekrutuje startupy

Alior rozpoczyna rekrutację do programu Startup Accelerator. To kolejny bank przykładający dużą wagę do inwestycji w technologie i nawiązujący współpracę z fintechami.

Publikacja: 04.06.2018 14:45

Alior rekrutuje startupy

Foto: Bloomberg

Właśnie rozpoczęła się rekrutacja do pierwszej edycji Alior Bank Startup Accelerator – nowego programu akceleracyjnego Alior Banku, skierowanego do startupów m.in. o profilu fintech. Bank szuka rozwiązań, które odpowiadają na jego potrzeby biznesowe, ale przede wszystkim wygenerują wartość dodaną dla klientów. Aplikacje przyjmowane są do 15 lipca.

Znaleźć, wdrożyć i rozwinąć

- Przykłady Revoluta, WeChatu czy Airbnb pokazują, że dobre rozwiązania mogą pojawić się wszędzie i nie muszą być tworzone przez podmioty branżowe. Temu podejściu sprzyjają też współczesne trendy, coraz większa otwartość biznesu na pomysły z zewnątrz i wreszcie – zmieniające się regulacje. Współpraca ze środowiskiem startupowym jest więc dla nas naturalnym krokiem w stronę budowy ekosystemu innowacji. Dzięki temu będziemy mogli szybciej i bardziej zwinnie zarządzać naszymi usługami, pozytywnie wpływając na codzienne, bankowe doświadczenia naszych klientów – powiedziała Katarzyna Sułkowska, prezes Aliora.

Celem programu jest znalezienie innowacyjnych projektów w obszarze bankowo-technologicznym, rozwijanie ich zgodnie z zapotrzebowaniem biznesowym oraz ich komercjalizacja, w zależności od rozwiązania – zarówno w ramach własnych systemów banku, jak również wśród jego partnerów biznesowych. - Głównym celem jest wdrożenie rozwiązań w banku, dlatego też dużą wagę przywiązujemy do rekrutacji, aby w programie znalazły się projekty mające realną szansę komercjalizacji w naszych strukturach – dodaje Kamila Wincenciak, menedżer ds. współpracy z FinTechami, koordynatorka Programu.

Wybrane startupy zostaną objęte ambitnym programem akceleracji, który potrwa 15 tygodni. Przez ten czas uczestnicy programu otrzymają wsparcie doświadczonych mentorów z banku w obszarze opracowania modelu współpracy czy potencjalnego wdrożenia pomysłu w banku. Ponadto, bank udostępni uczestnikom tzw. API Sandbox, czyli specjalne środowisko testowe, w którym wystawione będą usługi związane m.in. z dyrektywą PSD2. Zostaną też objęci programem szkoleń i konsultacji, prowadzonych m.in. przez ekspertów ds. innowacji Alior Banku i partnera zewnętrznego – Huge Thing. Z tym ostatnim bank już współpracował w ramach akceleracji startupów – w programie „Huge Thing powered by Alior". W ubiegłym roku obie instytucje poddały akceleracji łącznie 20 startupów, czego dziś efektem są pierwsze pilotaże przeprowadzane w banku.

- Program akceleracyjny to jedna z naszych odpowiedzi na wyzwanie, jakim będzie nowa rzeczywistość po wdrożeniu w polskim systemie dyrektywy PSD2. Chcemy udowodnić, że open banking to nie tylko nowi gracze fintechowi na rynku, ale przede wszystkim nowe możliwości i nowa jakość usług dla klientów. Jesteśmy przekonani, że najlepsze efekty uzyskamy, wykorzystując do współpracy ze startupami potencjał, jaki niosą nowe regulacje – powiedział Daniel Daszkiewicz, dyrektor departamentu FinTech.

Startupy zakwalifikowane do Alior Bank Startup Accelerator będą mogły skorzystać z atrakcyjnego dofinansowania w wysokości nawet do 150 tys. zł. Dodatkowo, uczestnicy programu będą mieli możliwość rozwijania swoich rozwiązań nie tylko pod skrzydłami Alior Banku, ale także jego wielu partnerów. Dotychczas do tego grona dołączyły takie organizacje, jak m.in. PZU SA, GPW czy IBM. Program jest również wspierany przez Google Cloud i Amazon, które oferują specjalne pakiety chmurowe dla startupów uczestniczących w programie.

To już obowiązek

Banki w Polsce na różny sposób wspierają startupy. W lutym BZ WBK we współpracy z funduszem InnoVentures, należącym do swojego głównego akcjonariusza Santandera, spotkał się z młodymi firmami z sektora fintech podczas Innovation Day. Pomysły były oceniane przez ekspertów, należącego do Grupy Santander, funduszu CVC Santander InnoVentures, dysponującego budżetem 200 mln USD na inwestycje w sektor fintech. Swój fundusz, mAkcelerator dysponujący kwotą 50 mln euro na inwestycje w startupy, uruchomił rok temu mBank. W grudniu Alior zapowiedział uruchomienie podobnego programu akceleracyjnego dla innowacyjnych startupów technologicznych. Do jego głównych zadań będzie należało poszukiwanie innowacyjnych pomysłów, wsparcie w zakresie opracowywania elementów biznesowych, współtworzenie z nimi produktów dla klientów Aliora oraz pomoc finansowa. PKO BP wspiera startupy w dwóch programach: MassChallenge, jednym z największych na świecie akceleratorów, oraz w programie Let's Fintech with PKO Bank Polski, przy którym współpracuje z uczelnią MIT. Niedawno Pekao podpisał umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym dotyczącą kredytów dla startupów z gwarancjami EFI w ramach Programu „EaSI". BGŻ BNP Paribas rozpoczął współpracę z polską firmą Vintom, a jej rozwiązania mają wzmocnić działania BGŻ BNP Paribas związane z budowaniem większego zaangażowania klientów, wykorzystując wideo w zakresie personalizacji i automatyzacji procesów sprzedaży.

Banki
Zysk Alior Banku nieco powyżej oczekiwań. Będzie dywidenda
Banki
Banki nie są nadmiernie drogie, ale hossa nie będzie trwać wiecznie
Banki
NBP pod kreską. Strata w 2023 roku poszła w miliardy złotych
Banki
Prezes mBanku Cezary Stypułkowski: Marne prawo, żadna sprawiedliwość, upadła moralność
Banki
Czy koszty ratowania Getin Noble Banku kiedyś się zwrócą?
Banki
Czystki dotarły do Banku Pekao, to już ostatnie dni Leszka Skiby jako prezesa